Yağış geliyor, sıcaklıklar düşecek

Hava sıcaklığı ülkenin batı kesimlerinde 4 ila 6 derece azalacak. Marmara'nın batısı, Kuzey Ege, Batı ve Orta Karadeniz'in iç kesimlerinde sağanak yağış bekleniyor.

06 Haziran 2012 Çarşamba, 07:03
Abone Ol google-news

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan son değerlendirmelere göre; yurdun kuzey ve batı kesimleri parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Kuzey Ege, Batı ve Orta Karadeniz ile Aydın, Isparta, Burdur, Eskişehir, Ankara, Çankırı, Kırıkkale, Yozgat, Giresun ile Denizli'nin Çardak ilçesinde aralıklarla yerel yağış geçişleri bekleniyor. Sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde görülecek yağışların Marmara'nın batısı (Edirne, Çanakkale, Balıkesir, Tekirdağ, Kırklareli, İstanbul'un batı çevreleri) ve Kuzey Ege (İzmir'in kuzeyi, Manisa'nın kuzey ve batı kesimleri) ile öğle saatlerinden itibaren Batı ve Orta Karadeniz'in iç kesimleri, Bursa, Yalova, Bilecik, Sakarya ve Çankırı çevrelerinde lokal olarak kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Hava sıcaklığı ülkenin batı kesimlerinde 4 ila 6 derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak. Rüzgar genellikle batı ve güneybatılı yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, Güney ve İç Ege ile yağış alan yerlerde yağış anında yer yer kuvvetli (30-50 Km/S) olarak esecek.


Kuvvetli yağış uyarısı

Yağışların; Marmara'nın batısı (Edirne, Çanakkale, Balıkesir, Tekirdağ, Kırklareli, İstanbul'un batı çevreleri) ve Kuzey Ege (İzmir'in kuzeyi, Manisa'nın kuzey ve batı kesimleri) ile öğle saatlerinden itibaren Batı ve Orta Karadeniz'in iç kesimleri, Bursa, Yalova, Bilecik, Sakarya ve Çankırı çevrelerinde lokal olarak kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ani sel, lokal su baskını, yerel dolu yağışı, yıldırım, yağış anında kısa süreli fırtına, ulaşımda aksamalar vb.) ilgililerin ve yurttaşların dikkatli olması gerekmektedir.

 


Bazı illerde hava durumu

Bazı illerde bugün hava durumu ve sıcaklık değerleri şöyle olacak:

İstanbul: Parçalı ve çok bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların öğle saatlerinde batı çevrelerinde (Çatalca, Silivri, B. Çekmece) yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın yağış anında güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli (30-50 Km/S) olarak esmesi bekleniyor. (24)

Ankara: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. Rüzgarın; yağış anında güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli (30-50 Km/S) olarak esmesi bekleniyor. (28)

İzmir : Parçalı ve çok bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların sabah saatlerinde kuzey çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın güney ve güneybatı yönlerden yer yer kuvvetli (30-50 Km/S) olması bekleniyor. (28)

Adana: Az bulutlu (29)

Antalya: Az bulutlu, iç kesimleri parçalı bulutlu (26)

Samsun: Parçalı zamanla çok bulutlu, öğle saatlerinde iç kesimleri ile akşam saatlerinden itibaren il geneli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı (26)

Erzurum: Az bulutlu, zamanla parçalı bulutlu (26)

Van: Az bulutlu ve açık (24)

Diyarbakır: Az bulutlu ve açık (34)


Bölgelerde Hava Durumu

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün son verilerine göre bölgelerde hava durumu şöyle olacak:

Marmara: Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Edirne, Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir, Kırklareli, İstanbul'un batı çevreleri ile öğle saatlerinden itibaren Bursa, Yalova, Bilecik ve Sakarya çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

Ege: Parçalı, kuzeyi çok bulutlu, İzmir, Aydın, Manisa, Kütahya ile Denizli'nin Çardak ilçesinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların İzmir'in kuzeyi ile Manisa'nın kuzey ve batı kesimlerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; Güney ve İç Ege'de güney ve güneybatı yönlerden yer yer kuvvetli (30-50 Km/S) olarak esmesi bekleniyor.

Akdeniz: Parçalı ve az bulutlu, göller yöresinin parçalı çok bulutlu ve öğle saatlerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

İç Anadolu: Parçalı, kuzeyi çok bulutlu, Çankırı ile öğle saatlerinde Ankara, Eskişehir, Kırıkkale ve Yozgat çevrelerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçmesi bekleniyor. Yağışların öğle saatlerinde Çankırı çevresinde kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın; yağış anında güney ve güneybatı yönlerden yer yer kuvvetli (30-50 Km/S) olarak esmesi bekleniyor.

Batı Karadeniz: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların öğle saatlerinden sonra iç kesimlerinde yerel olarak kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın; yağış anında güney ve güneybatı yönlerden yer yer kuvvetli (30-50 Km/S) olarak esmesi bekleniyor.

Orta ve Doğu Karadeniz: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Orta Karadeniz ile Giresun çevrelerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların öğle saatlerinden itibaren Çorum ve Amasya ile akşam saatlerinde Orta Karadeniz'in iç kesimlerinin yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; yağış anında güney ve güneybatı yönlerden yer yer kuvvetli (30-50 Km/S) olarak esmesi bekleniyor.

Doğu Anadolu: Az bulutlu, zamanla kuzeyinin parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

Güneydoğu Anadolu: Az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.