Yanan ormanlara sendikacı feryatı

Öz Orman-İş Başkanı Serdar Aslan, "muhafaza memurları asli işlerinde görevlendirilmeli ve yangın riskinin yüksek olduğu bölgelerde motorize muhafaza memurları devriye gezmelidir" dedi

13 Ağustos 2009 Perşembe, 12:10
Abone Ol google-news

Öz Orman-İş Sendikası Genel Başkanı Serdar Aslan, orman yangınlarını önlemede, orman muhafaza memurlarının önemli işlevi olduğunu belirterek, "Sayıları 6 bine yaklaşan Orman Muhafaza memurların yarıya yakınının muhafaza dışı görevlerde çalıştırılıyor. Bu durum özellikle yaz aylarında mutlaka düzeltilmelidir."dedi.

Hak-İş Konfederasyonu'na bağlı Öz Orman-İş sendikası Genel Başkanı Serdar Aslan, yaptığı açıklamada, orman muhafaza memurlarının orman yangınlarını önlemede etkin ve verimli şekilde kullanılması gerektiğini bildirdi.

Aslan, Türkiye ormanlarının yüzde 60 'ının yangına hassas kuşak üzerinde bulunduğunu ve çıkan yangınların, resmi verilere göre yüzde 91'inin insan kusurundan kaynaklandığını ifade ederek şunları kaydetti:
"Neredeyse tamamı insan kusuruna dayanan yangınları önlemek için, yine insana dönük tedbirler alınması kaçınılmaz. Tedbirlerin önemli bölümü; yangınla mücadele personeli ile halkımızın ve özellikle de orman köylümüzün eğitimine dayanıyor. Uygun ağaçlandırma ve yasal yaptırımların etkinliği ile orman köylüsüyle işbirliği de önleyici tedbirleri diğer ayağını oluşturuyor."
 

"Muhafaza memurları aktif olmalı ve motorize edilmeli"

Öz Orman-İş Başkanı Serdar Aslan, ülke genelindeki orman birimlerinde yaklaşık 6 bin orman muhafaza istihdamı edildiğini, bunların asli görevi ormanı korumak olmasına rağmen, yarıya yakınının muhafaza dışı görevlerde çalıştırıldığını savunarak şu konulara dikkat çekti:
"İnsanların dikkatsizliği, ihmali veya kastından kaynaklanan yangınları önlemede, orman muhafaza memurlarının önemli görevi var. Ama bu memurların yarıya yakın üretim, depolama, ağaçlandırma ve diğer görevlerde çalıştırılıyor. Ayrıca muhafaza memurlarının dağılımında da bir dengesizlik yaşanıyor. Bu muhafaza memurları asli işlerinde görevlendirilmeli ve yangın riskinin yüksek olduğu bölgelerde motorize muhafaza memurları devriye gezmelidir.

Öte yandan, Türkiye genelinde bin kadar yangına ilk müdahale ekibi var. Bu ekiplerdeki işçiler, yangın çıkıncaya kadar başka işlerde çalıştırılıyor ve yangın başlayınca da yorgun olarak göreve gidiyor. Bu da doğal olarak yangına ilk müdahale performansını etkiliyor. O bakımdan acil müdahale işçileri, haziran-ekim döneminde başka işlerde çalıştırılmalıdır.

Orman personeli yeni kadrolarla takviye edilmelidir. Yüzde 30'u ormanlık alan olan ülkemizde, zaten yetersiz olan orman personelinden tasarrufa gitmek yanlıştır. Halen 3.500 orman işçisi mevsimlik çalıştırılıyor. Bu işçilerin daimi kadroya alınması, yangınları önleme ve söndürmede büyük fayda sağlayacaktır."