Yarbay’a hem soruşturma hem uyarı: Artık konuşma

Kardeşinin cenazesindeki tepkisiyle ülke gündemine oturan Yarbay Mehmet Alkan hakkında Jandarma Genel Komutanlığı tarafından usulen soruşturma başlatıldı. Yarbay’a Jandarma Genel Komutanlığı’ndan “Acısını anlıyoruz, ama bir daha bu şekilde gündeme gelmesin” şeklinde mesaj geldi.

25 Ağustos 2015 Salı, 21:08
Abone Ol google-news

<video:350817>

Yarbay Mehmet Alkan'ın ailesi: Mezheplere saygısızlık yapılıyor

'Yarbay Alevi' TT oldu, sosyal medya karıştı

'Ak Troll'ler şehit ağabeyi Mehmet Yarbay'ı hedef gösterdi

Şehit yüzbaşı Alkan'ın cenazesinde bir tepki de müftüye

Kardeşinin cenaze töreninde gösterdiği tepki ile ülke gündemine gelen Yarbay Mehmet Alkan’a sözleri nedeniyle ilk önce üst komutanlarından “Acısını anlıyoruz, ama bir daha bu şekilde gündeme gelmesin” şeklinde mesaj iletildi. Ardından da dün öğleden sonra soruşturma açıldı. Gün içinde İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk ile Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi’nin değerlendirmelerinin ardından usulen disiplin soruşturması başlatıldı. Askeri hukukçular, soruşturmanın kamuoyuna yansımış her olayda olduğu gibi açıldığını belirterek, “Açılmayabilirdi, bu soruşturmadan yarbaya ihraç çıkmaz. En fazla bir uyarı çıkabilir. Çünkü bilinçli yapılmış bir şey ortada yok” değerlendirmesinde bulundu.

 Şırnak Uludere’de çıkan çatışmada şehit olan Jandarma Yüzbaşı Ali Alkan’ın babası Hasan Alkan, Cumhuriyet’e, oğlunun cenaze namazında yaşananları anlattı. Oğlunun cenaze namazının gereği gibi kılınmadığından yakınan Alkan, “Bir kolumda bir yüzbaşı vardı, diğerinde vali vardı. Tekbir sesleri vardı. Pet şişeler atılıyordu, benim de koluma bir tane çarptı, sonra beni oradan götürdüler” dedi.

Baba Alkan Osmaniye’de yaşıyor. Hasan Alkan, eşi bir buçuk yıl önce yaşamını yitirince tek kalmaya başlamış. Osmaniye’deki damadı ve kızı, “yalnız kalma, gel bizimle” kal deyince Alkan, Osmaniye’de yaşamayı sürdürmüş.

Mahalleli, Hasan Alkan için, “Kıyma makinesi var. Bu makineyle biber çektirmek isteyenler Hasan Amca’ya gider. Hasan Amca da bu biberleri çeker. Geçimini böyle karşılıyor” bilgisini veriyor.

Alevi saldırısının nedeni

Alkan ailesinin Malatya Doğanşehir Sürgü kasabasından olmaları nedeniyle “Ak-trollerin” Alevi iddiasını gündeme getirdikleri sanılıyor. Sürgü kasabası daha önce Ramazan ayında evlerinin yakınında sahur davulu çalınmasını istemedikleri için yaşanan olaylarla gündeme gelmişti. Evleri taşlanan ve ahırları yakılan Alevi aileler kasabayı terk etmişti. “Ak trollerin” buradan yola çıkarak Alkan ailesine “Alevi” diye saldırdıkları değerlendiriliyor.

Cenaze namazında yaşananları sorduğumuz Türkiye Harp Malülü Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Osmaniye Şube Başkanı Durmuş Öksüz ve diğer üyeler kargaşanın AKP’lilerden kaynaklandığını söylüyor. Dernek üyeleri, “AK Partili milletvekilleri şehit yakınlarının önüne geçmeye çalıştı. Şehit yakınları geri planda kaldı. Esas tepki ona oldu. AK Partililere tepkileri önlemek isteyen müftü de birdenbire cenaze namazına başladı” dedi.

Öksüz, cenaze namazında gösterdiği tepki nedeniyle Yarbay Mehmet Alkan’a yönelik saldırılara tepki gösterdi. Mehmet Alkan’ın yanında olduklarını, hakkında soruşturma açılması durumunda tepki göstereceklerini söyledi.

Baba Hasan Alkan, yönelttiğimiz sorulara şu yanıtları verdi:

- AKP’liler evinize taziye ziyaretinde bulundular mı?

Yok. İl başkanı da gelmedi, kimse gelmedi. Buraya MHP’li belediye başkanı geldi sağolsun, milletvekili geldi.

- Büyük oğlun Mehmet Alkan hakkında soruşturma açıldığı söyleniyor...

Yok, bizim haberimiz yok. Biz acımızı yaşıyoruz. Açarlarsa açsınlar ne yapayım.

- Ali evli değilmiş, evlenmeyi düşünüyor muydu?

Evli değildi. Tabi ki evlenmeyi düşünüyordu. Şırnak’taydı, şark görevi bitince evlenmek istiyordu. Ama işte Allah nasip etmedi.