Yarsuvat: O aptalca hareketi kınıyorum

Galatasaray Kulübü Başkanı Duygun Yarsuvat, Fenerbahçe futbol takımı kafilesini taşıyan otobüse yapılan silahlı saldırıyı kınadığını söyledi.

09 Nisan 2015 Perşembe, 15:34
Abone Ol google-news

Türk Kalp Vakfı tarafından Kalp Sağlığı Haftası etkinlikleri kapsamında Barbaros Point Hotel'de düzenlenen "İyi Kalpli Ol" fair-play ödül törenine, Galatasaray Kulübü Başkanı Duygun Yarsuvat, sarı-kırmızılı kulübün başkan yardımcısı Dursun Özbek, Kasımpaşa Kulübü Başkan Vekili Hasan Hilmi Öksüz, Beşiktaş Futbol Takımı İdari Direktörü Semih Usta, Fenerbahçe Kulübü'nün eski başkanlarından Ali Şen ile Galatasaraylı futbolcu Semih Kaya da katıldı.

Tören öncesi konukların da katılımıyla düzenlenen konferansta konuşan Galatasaray Kulübü Başkanı Duygun Yarsuvat, Fenerbahçe futbol takımı kafilesini taşıyan otobüse yapılan silahlı saldırıyla ilgili, "Fenerbahçeli futbolcuların başına gelen o aptalca hareketi kınıyorum" ifadesini kullandı. Yarsuvat, şöyle devam etti:

"Türk toplumunun dikkatini bu gibi olaylara çekmek için çalışma yapmamız, çaba göstermemiz gerekiyor. İnsanlar arasında fark yoktur. Bakın aramızda pek fark yok (Yan tarafında oturan Ali Şen'i kastederek). Biraz da birbirimize benziyoruz. Saçlarımız beyaz, burnumuz aşağı yukarı aynı, yaşlar da yakın. Biz, biziz işte. Biz, insanız. Onun için bu ayrılığa, gayrılığa, bir kan davası gütmeye hiç gerek yok. Her şey çok sınırlı ve kısıtlı. Bu yaşadığımız günleri mutlu olarak geçirmemiz lazım. Birbirimize düşman olmamamız lazım. Bunun için en başta da biz yöneticilere iş düşüyor."

-Semih Kaya: "Fenerbahçe'nin başına gelen olay, üzücü"

Törende, Beşiktaş derbisindeki centilmen hareketinden dolayı "İyi Kalpli Ol" ödülüne layık görülen Galatasaraylı futbolcu Semih Kaya ise Fenerbahçe futbol takımının başına gelen olayın son derece üzücü olduğunu söyledi.

Saldırıyı ilk duyduğunda "şok" olduğunu anlatan Semih, "Liglerin ertelenmesi bence çok normal bir şey. Fenerbahçe'nin başına gelen olay, gerçekten de üzücü. Sonuçta onların da aileleri var. Hiçbir suçu olmayan sporculara böyle bir şey yapıldı" diye konuştu.

"Onlar bizim ağabeylerimiz, arkadaşlarımız" diyen sarı-kırmızılı futbolcu, "Allah korusun, o anda şoför kendini tamamen kaybedip bir kaza meydana gelse, belki de şu an farklı şeyleri konuşuyor olurduk. Belki de Türkiye karışmıştı. Allah'a şükürler olsun ki, böyle bir şey yaşanmadı. Hepsi sağ salim evlerine gittiler ve ailelerine kavuştular" değerlendirmesinde bulundu.

Semih Kaya, Türk Kalp Vakfı'nın 40. yılını da kutlarken, Torku Konyaspor maçındaki hareketiyle ödüle layık görülen Kasımpaşa Kulübü'yle ilgili, "Benim yaptığım hareket, Kasımpaşa Kulübü'nün yaptığı hareket karşısında hiçbir şey gibi gözüküyor. Gerçekten de Kasımpaşa Kulübü'nü, başkanlarını ve eski teknik direktörleri Shota Arveladze'yi tebrik ediyorum. Böyle cesur bir hareketi herkesin yapacağını düşünmüyorum. İzlediğimde tüylerim diken diken olmuştu" şeklinde konuştu.

-Ali Şen: "Bu bir terör olayı"

Fenerbahçe Kulübü'nün eski başkanlarından Ali Şen de sarı-lacivertli kafileye yapılan saldırının bir terör olayı olduğunu dile getirdi.

Şen, Fenerbahçe Kulübü Yönetim Kurulu'nun sergilediği tavrı doğru bulduğunu belirterek, "O tavır, karşılık buldu. Federasyon maçları erteledi. Bu bir tepkiydi. Tepkinin karşılık bulması güzel oldu" dedi.

Kasımpaşa Kulübü Başkan Vekili Hasan Hilmi Öksüz ise Fenerbahçe futbol takımı kafilesine yapılan saldırıyı kendilerinin de kınadığını anlattı. Öksüz, "Futbol ailesi olarak kınadık, birey olarak da kınıyorum. Bunun bir daha olmamasını diliyorum" ifadelerini kullandı.

-3 ödül daha verildi

Törende Semih Kaya'nın yanı sıra iki futbolcu ile bir kulüp de ödüle layık görüldü.

Fenerbahçe ile Trabzonspor arasında 2011-2012 sezonunda oynanan lig maçındaki hareketiyle ödüle layık görülen, ancak törene katılamayan Fenerbahçeli futbolcu Gökhan Gönül'ün ödülünü, Ali Şen aldı. Şen'e ödülü, Duygun Yarsuvat takdim etti.

Beşiktaş'ın bu sezon Ziraat Türkiye Kupası'nda Adana Demirspor'la oynadığı maçta rakibinin kırmızı kart görmesini engelleyen davranışından ötürü ödüle layık görülen Veli Kavlak da sakatlığı nedeniyle törene katılmadı. Bu futbolcunun ödülünü ise Semih Usta aldı.

Yine bu sezon oynanan Torku Konyaspor-Kasımpaşa maçında fair-play hareketi nedeniyle İstanbul ekibi de ödüle layık görülürken, Kasımpaşa Kulübü'nün ödülü başkan vekili Hasan Hilmi Öksüz'e verildi.