Yasağın sonu eziyet

Nusaybin’de sokağa çıkma yasağı kalktı, halk kaygılı ve öfkeli

25 Aralık 2015 Cuma, 06:44
Abone Ol google-news

Mardin’in Nusaybin ilçesinde 7. kez uygulanan ve 11 gün süren yasak dün saat 10.00’da kaldırıldı. Yasağın ardından çatışmaların yoğunlaştığı Abdulkadirpaşa, Yenişehir, Fırat ve Dicle mahallelerinin çevresindeki polis barikatları kaldırıldı. Asker ve polise ait zırhlı araçlar da daha az görünen noktalara çekildi.

İlçede, ellerindeki poşetlere giysi ya da battaniye sıkıştırıp, mahalleden çıkan insanlarla karşılaştık. Hepsinin yüzünde umutsuzluk, korku ve endişe gözleniyor. Herkes medyanın duyarsızlığını gerekçe göstererek konuşmayı reddediyor ancak bir süre sonra içini dökmeye başlıyor. Yenişehir Mahallesi’nde yaşlı bir adam, “İsmimi söylersem doğru hapse gönderirler beni. İnsanlar mahalleden kaçıyorlar. Çünkü yasak olduğunda sokağın başına tank, panzer geliyor, onlar da korkuyor” dedi.

Bir çözüm bulun

Eşi ve 5 çocuğuyla yasak kalktıktan sonra mahalleye dönen Ahmet adındaki bir kişi, “Buna artık bir son verilmesini istiyoruz. Cumhurbaşkanı ise Başbakan ise kim olacaksa bu soruna artık bir çözüm bulsunlar. Bu kadar yasak ilan ediyorlar sonuç ne oldu. Hiç. Sadece vatandaşa eziyet ediyorlar, yeter artık” diye konuştu. Esmahan Yılmaz, adlı genç bir kadın ise mahallenin bakkalı. Yılmaz “Pencereden bakmak bile ölüm demekti çünkü hareketi algıladıkları anda sokağa ateş ediyorlardı. Aile ya da sivil olup olmaması umurlarında değildi sanki” dedi.

Cenazede öfke

Nusaybin’de özel harekât polisleri tarafından açılan ateşle üç gün önce vurulan ve cenazesi Mardin Devlet Hastanesi morgunda bekletilen 8 çocuk babası Medeni Orak için cenaze töreni düzenlendi. Cenaze için Nevruz Meydanı’nda toplanan 2 bin kişi yasaklara tepki gösterdi.