Yayın yasağı kirli bilgileri artırıyor

Sosyal medya uzmanı Foça yanlış bilgi yayılımını engellemek için gazetecilerin ‘kopyala-yapıştır’ı bırakmaları gerektiğini söyledi.

16 Mart 2016 Çarşamba, 06:20
Abone Ol google-news

Ankara’da 5 ayda yapılan 3 bombalı saldırının ardından sosyal medyada birçok gerçekdışı bilgi paylaşılmaya başlandı. Boğaziçi Köprüsü iki yönlü kapatıldı. Bazı paylaşımlarda bir plaka listesi dolaşıma sokulurken, bazı trol hesaplardan ise teröristlerin ilişkili olduğu iddia edilen kurumlar isim verilerek hedef gösterildi. Sosyal Medya Uzmanı Mehmet Atakan Foça, özellikle kriz durumlarında yayın yasağı ve sansürün etkisiyle doğru haber alınamadığını kaydetti. Foça bunun sakıncalarını; “İnsanlar doğru bilgi alamıyor, söylentiler çok hızlı yayılıyor, peşinden yanlış bilgiyi sürüklüyor. Bu durum korkuya neden olurken korku yanlış bilgiyi artırırken yanlış bilgi de korkuyu tetikliyor” şeklinde açıkladı.

EGM’nin yayınladığı iddia edilen plakalar gibi durumlarda ise asıl görevin gazetecilere düştüğünü söyleyen Foça, “Kopyala yapıştır yerine gazeteler bir süzgeç koymalılar” ifadelerini kullandı. Trol hesapların tetikçilikten farkı olmadığına dikkat çeken Foça şöyle dedi: “Gazeteciler kimliği belli olmayan hesaplardan ortaya atılan iddiaları haber yaparken dikkatli, hassas ve etik davranmalı. Sosyal medya kullanıcıları da duygulara değil mantığa göre hareket edip şüphe duymalı, başka kaynaklar da taramalı, sosyal fanusa bağlı kalmamalı.”