Yemen Devlet Başkanı, suçluyu buldu

Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih, ABD ile İsrail'i ülkede karışıklık çıkarmaya çalışmakla suçladı.

01 Mart 2011 Salı, 11:56
Abone Ol google-news

Salih, Sana Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada, "Tel Aviv'de Arap dünyasında karışıklık çıkarmak üzere kurulmuş bir harekat odası bulunduğunu ve buranın ABD'deki Beyaz Saray tarafından yönetildiğini" iddia etti. Yemen Devlet Başkanı Salih'in konuşmasını tamamlamasından yaklaşık 1 saat sonra da binlerce gösterici, Sana Üniversitesi'ne doğru yürüyüşe geçti. Üniversite önünde toplanan göstericilere, daha önce protestolara katılmaktan kaçınan İslam Hareketi adlı muhalefet grubu da katıldı.

ABD tarafından El Kaide terör örgütüyle ilişkisi olmakla suçlanan İslam Hareketi'nin lideri Şeyh Abdülmecid El Zindani de gösterilerde yaptığı konuşmayla protestoculara destek verdi. Üniversite önündeki eyleme katılanlar ile göstericiler tarafından kurulan çadırların sayısı sürekli artarken, Salih'i destekleyen grupların da karşı gösteriler düzenlediği görülüyor. Polis ve askerlerin her iki tarafa da müdahale etmediği, kentteki kritik noktalara zırhlı araçların konuşlandırıldığı ve savaş uçaklarının göstericilerin üzerinde zaman zaman alçak uçuşlar yaptığı gözleniyor. sYemen'de 3 Martta da büyük bir gösteri düzenlenmesi bekleniyor.
 

 

Güney'de çatışma: 1 ölü

Bu arada, ülkenin güneyinde güvenlik güçleriyle ayrılıkçı militanlar arasında çatışmalar çıktığı bildirildi. Görgü tanıkları güneydeki Habilan ilçesinde çıkan çatışmalarda 1 askeri yetkilinin öldüğünü, bir kişinin de yaralandığını belirtti. Ayrılıkçı militanların lideri Nasır El Habi, daha çok sayıda militanın bölgeye gelerek çatışmalara katıldığını kaydetti.