Yeni tuzak: Bu oyunu oynarken FETÖ’ye bulaşmayın!

Freezy adlı bir müzik programının ardından, FETÖ/PDY'nin kriptolu görüşmeleri için 2048 fun and relaxing puzzle game adlı oyunu kullandığı ortaya çıktı. Soruşturmayı yürüten savcılık örgüt üyelerinin oyun görünümlü yeni kriptolu haberleşme sistemi kullandığının tespit edildiğini açıkladı.

13 Nisan 2018 Cuma, 10:27
Abone Ol google-news

"2048 FUN AND RELAXİNG PUZZLE GAME"

IOS ve Android işletim sistemlerinden cep telefonlarına indirilebilen "2048 Fun and Relaxing Puzzle Game" isimli oyun görünümlü program üzerinden görüşmelerin gerçekleştiği tespit edildi. Görüşme içeriğine ulaşılan programın 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Şubat 2018'e kadar örgüt üyelerince aktif olarak kullanıldığı iddia edildi.

YENİ KURMAYLIK SİSTEMİNE DE SIZMAYA ÇALIŞMIŞLAR

Şuana kadar çözülen içeriğinde, örgüt mensubu askerlerin tayini, görev yerleri, yapılanmadaki askerden sorumlu "öğretmen" tabir edilen sivilin sorumluluğuna hangi askerlerin verileceği, sivil unsur ve askerlerin kod isimleri, hangi askerin yeni kurmaylık sistemi olan Karargah subaylığı eğitimi (KARSU) eğitimine sızdırılacağı, yapılanmada firari ya da yakalama emri bulunan askerlerin saklandığı "gaygubet" evlerinin adresleri, hangi yöntem ve güzergahlar üzerinden firar edilmesi gerektiği, örgüt mensubu sivil unsur ve askerlerin eş bilgileri ve eşlerin örgütsel durumları hakkında bilgilerin yer aldığı ifade edildi.

70 KİŞİ TESPİT EDİLDİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmada deşifre edilen örgütün yeni haberleşme üzerinden yazışma yapan 70 kişi tespit edildi. Bu sabaha karşı yapılan eş zamanlı operasyonlarda 18 kişinin yakalandığı öğrenildi.

BYLOCK DA AYNI YÖNTEMİ KULLANMIŞLARDI

Örgütün haberleşme programı Bylock'u kullandığı iddia edilen çok sayıda insan bilgisi dışında bu kumpasa dahil olduğu ortaya çıkmıştı. “Best Free Music, Freezy-Müzik Bul Dinle, Freezy-Play Free Music Online, Mor German English Dictionary, En Ucuz Fiyat, Mor Almanca- Türkçe Sözlük, Music Search-Beta, Araba2. com, Kıble ve namaz saatleri” programlarını kullananlar iradeleri dışında yazılımı kullanırken, ekranda beliren reklam alanının içinde yer alan bir kod ile ByLock sunucusuna yönlendiriliyordu. FETÖ'nün bu kumpası kapsamında 11 bin 480 kişinin mağdur edildiği ortayı çıkmıştı.