Yeni Zelanda'dan katliamın kurbanlarına destek mesajı

Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinde, 15 Mart'ta cuma namazı sırasında 2 camiye yönelik düzenlenen, 50 kişinin yaşamını yitirdiği saldırı sonrasında, dayanışma hareketleri sosyal medyaya da yansıdı. Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern de, katliamın kurbanlarını anmak için Cuma günü iki dakikalık saygı duruşunun yapılacağını ve Cuma ezanının radyo ve televizyondan canlı yayınlanacağını duyurdu.

20 Mart 2019 Çarşamba, 17:52
Abone Ol google-news

<video:1302427>

Yeni Zellandalı vatandaşlar, sosyal medya hesaplarının profiline dayanışma mesajı içeren bir resim koyarak 50 kişinin yaşamını yitirdiği saldırıya tepki gösterdi. Görselde #HelloBrother (SelamKardeş) etiketi yer aldı.

<haber-dikey:1303713,1303816,1302352>

1 DEĞİL 2 DAKİKALIK SAYGI DURUŞU 

Katliamın yaşandığı Christchurch’ü ziyaret eden Yeni Zelanda başbakanı Jacinda Ardern de, katliamın kurbanlarını anmak için Cuma günü iki dakikalık saygı duruşunun yapılacağını duyurdu.

Yaşanan trajedinin büyüklüğünden dolayı alışılagelmiş 1 dakikalık saygı duruşu yerine 2 dakikalık saygı duruşunun yapılacağı belirtildi.

CUMA NAMAZI CANLI YAYINLANACAK

Ardern ayrıca, Cuma ezanının, Radyo Yeni Zelanda (RNZ) ve Yeni Zelanda Televizyonu (TVNZ) aracılığıyla canlı yayınlanacağını söyledi.

Cuma namazı için camilerde toplanan Müslümanlara destek verme arzusu içinde olunduğunu ifade eden Ardern, "(Cuma günü) TVNZ ve RNZ aracılığıyla ezanı ulusal olarak yayınlayacağız." dedi.

Başbakan Ardern, Yeni Zelanda'da cuma günü, terör saldırısının kurbanları için iki dakikalık saygı duruşunda bulunulacağını ve kadınlardan Müslümanlarla dayanışma göstermeleri için başörtüsü takmalarının istendiğini bildirmişti.

Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinde, 15 Mart'ta cuma namazı sırasında 10 dakika arayla El Nur ve Linwood camilerine düzenlenen terör saldırılarında 50 kişi yaşamını yitirmişti.