Yerleşim yeri genleri etkiliyor

Avustralyalı ve Amerikalı bilim insanlarının Nature Genetics dergisinde yayımlanan araştırmalarına göre, yerleşim yeri ve yaşam biçimi hücrelerdeki genetik bilgilerin ne şekilde şekilleneceği üzerinde etkili olmakta.

18 Aralık 2009 Cuma, 10:08
Abone Ol google-news

Queensland Tıp Araştırmaları Enstitüsü’nden Peter Visscher’in raporuna göre, araştırma sonuçları iki farklı etnik gruba (Araplar ve Berberiler) ait 200 Faslı’nın incelenmesiyle elde edilmiş.

Berberiler, 35.000 yıl önce Kuzey Afrika’da yaşayan ilk modern insanın ardılları olarak kabul edilir. Araplar ise bizim hesaplarımıza göre 7.-11. yüzyılda güney Fas’a geldi, diye açıklıyor araştırmayı yöneten Greg Gibson.

İki grup da aynı yaşam biçimine sahip ve bazıları köylerde yaşarken bir kısmı kentlere göçmüş. Araştırma için yoğun nüfuslu kentlerde ve iki köyde yaşayan insanlar seçilmiş. Bu kişilerden kan örnekleri alındıktan sonra gen ekspresyonlarıyla karşılaştırılmış. Bu karşılaştırmalar sonucunda şehirde ve köylerde yaşayanlar arasında belirgin farklılıklar saptanmış, özellikle de bugüne kadar virüs enfeksiyonları ve böbrek hastalıklarıyla ilişkilendirilen iki gendeki değişimler dikkat çekici. Kentlilerdeki gen transkripsiyonunun üçte biri farklı.

Bilim insanlarının hipotezine göre kentlerde hastalıklar daha kolay bulaştığı için kentliler belli başlı enfeksiyon hastalıklarına daha fazla maruz kalıyor. Daha önceleri gerçekleştirilen araştırmalarla da benzer etkiler solunumun ayarlanmasından sorumlu genlerde tespit edilmişti. Bilim insanları farklı yaşam biçimine sahip veya farklı yerleşim yerlerinde yaşayan insanları karşılaştırarak, gen ekspresyonunun boyutunu belirleyen yüzlerce gen varyantı saptamışlar. İnsanların belli başlı hastalıklara karşı duyarlıklarını belirlemek için sadece genotipe bakmak yeterli değil, çevrenin de dikkate alınması gerekir, diyorlar.