"Yılbaşına kadar zam yok"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, şu anki verilerle doğalgaza ''yılbaşına kadar zam görülmediğini'' söyledi. Yıldız, elektrik faturaları üzerindeki TRT kesintilerinin başka bir fondan kaynak aktarılması suretiyle kademeli olarak kaldırılacağını ifade etti.

31 Ekim 2009 Cumartesi, 15:08
Abone Ol google-news

Denizli programı kapsamında Vali Yavuz Erkmen'i makamında ziyaret eden Bakan Yıldız, burada gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Denizli'nin jeotermal, güneş, rüzgar ve hidroelektrik gibi farklı enerji potansiyellerine sahip olduğunu, sulanabilir alanlarının ülke ortalamasının çok üzerinde bulunduğunu anlatan Bakan Yıldız, yaklaşık 28 bin hektarlık alanın sulanabilmesi için çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Bakan Yıldız, seçim bölgesi olan Kayseri ile Denizli'nin birçok benzerliklerinin bulunduğunu, ilde hizmet veren elektrik dağıtım şirketinin kamudan daha başarılı olması gerektiğini belirterek, ''Buradaki firmanın bu hassasiyeti fazlasıyla göstereceğine ve vatandaşlarımıza daha iyi hizmet sunacağına inanıyorum. Enerji Bakanlığı olarak Denizli'deki çalışmaların artan dozda devam etmesine özellikle dikkat ediyoruz. Bunları yerinde görmek ve yerinde bilgi almak için buradayım'' dedi.

Bakan Yıldız, bir gazetecinin, doğalgaza zam geleceği yönünde iddialar bulunduğunu belirtmesi üzerine şunları söyledi:
''2008'in şubat ayında alınan bir kararla, otomatik fiyatlamayla bunlar yapılıyor. EPDK kararlarına tabidir. Önceden fiyatları belirlemek söz konusu değil. O formüle göre uygun fiyat ne ise o çıkacak. Ancak, bizim şu an elimizdeki veriler, yılbaşına kadar zammın görülmediğini gösteriyor. Dünyada gaz ve petrol fiyatlarının yükselme eğiliminde olması bizi bu tür duygulara, bu tür yorumlara itebilir. Ama şu anki geldiğimiz noktada yılbaşına kadar böyle bir zam görülmüyor. Eğer yapılacak olursa da o formülle yapılacak, kamuoyu ile paylaşacağız.''

Doğalgaz kesintilerinin yaşanıp yaşanmayacağı konusundaki bir soru üzerine Yıldız, eldeki verilere göre herhangi bir kesintinin beklenmediğini söyledi.

Bakan Yıldız, geçmişte Ukrayna ile Rusya arasında yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle kesintilerin yaşandığını, bu yıl böyle bir sorun çıkacağını tahmin etmediğini, AB'nin de bu konuda çok hassas durumda olduğunu dile getirdi.

Enerji sektöründeki özelleştirmelerin sorulması üzerine Taner Yıldız, Konya ve çevresine hizmet veren Meram Elektrik'e devrin yapıldığını, üç dağıtım bölgesi için açılan ihaleye 29 firmanın müracaat ettiğini belirterek, ''Bu ilgi bizi kamu olarak sevindirdi. 2010 yılı sonuna kadar hem dağıtım işleminde hem de üretimde önemli bir mesafe kat etmemiz gerekiyor. Daha çok serbestleşen, rekabet piyasasının olduğu, hem hizmette kalitenin arttığı hem de fiyatta daha çok düşme eğilimin olduğu noktaya gelmemiz lazım'' dedi.

Bakan Yıldız, bir gazetecinin, sanayicilerin elektrik fiyatlarının yüksekliğinden şikayet ettiğini ve indirim istediğini söylemesi üzerine ise şunları kaydetti:

''Gönlümüz istiyor, temennimiz budur, fakat şu anda indirimi gerektirecek herhangi bir rakam yok ortada. Biz enerji ithalatı yapan, yaklaşık kırkta birini doğal gazla üreten ama kırkta 39'unu da ithal eden bir ülkeyiz. İstemediğimiz bir durum da olsa gerçek bu. O yüzden doğal gaz fiyatlarını, girdileri biz belirlemiyoruz. En son takip ettiğiniz gibi bundan 5 ay önce petrolün varil fiyatı 50 dolara düşmüştü şimdi 80 dolarda. Bunu kamu kaynaklarından finanse edemeyiz. Sanayicimize daha ucuz elektrik vermek isteriz ama şu an elimizdeki verilerle mümkün değil.''

 

Denizli programı kapsamında Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf ile birlikte Denizli Ticaret Odası'na (DTO) geçen Yıldız, burada düzenlenen Denizli Sanayici, Tüccar ve İşadamları Platformu'nun toplantısına katıldı.

Toplantıda elektrik fiyatları üzerindeki fonları eleştiren Denizli Sanayi Odası (DSO) Başkanı Müjdat Keçeci'nin yaptığı konuşmanın ardından söz alan Bakan Yıldız, krizle birlikte enerji tüketiminin düştüğünü ancak gelecek yıl için konulan büyüme hedefleriyle eski tüketim oranlarının yakalanacağını belirtti.

Hükümetin enerjide özel sektör marifetiyle büyüme konusunda kararlı olduğunu belirten Yıldız, ''Vatandaşımızın pahalı bulduğu elektrik fiyatlarını, üreticimizin ucuz bulduğu rakamlarla barıştırmamız lazım ki özel sektör kanalıyla büyüyebilelim'' dedi.

Elektrik faturalarındaki TRT payı ile ilgili açıklama yapan Yıldız, şunları söyledi:
''TRT payları gibi çıplak maliyetleri artırabilecek bütün engelleri kademe kademe kaldıracağımızı biz seçim beyannamemizde de söyledik. Bunu başka fonlarla ikame ederek, düzelterek, yeni bir olgu yaratmamız lazım. TRT, Türkiye Cumhuriyeti devletinin vazgeçilmez bir kurumudur. Şu anda en büyük gelirini de elektrik faturalarındaki paydan almaktadır. İnşallah, onu bir başka fondan bir kaynak oluşturarak elektrik üzerindeki bu yükü önümüzdeki süreçte kaldıracağız, bunu da hep beraber göreceğiz.''

Jeotermal konusundaki potansiyelin kesinlikle çok iyi değerlendirileceğini, MTA'nın çalışmalara devam ettiğini belirten Yıldız, 21 bölgede enerji üretimiyle ilgili ihaleye çıkılmasının planlandığını ifade etti.

Enerji Bakanı Yıldız, tasarrufun önemine dikkati çekerek, ''Türkiye'de şu anda sırf tasarruftan elde edilebilecek oran toplam üretimin yüzde 15'i civarındadır. Yüzde 15 demek 3 yıllık büyüme hızını karşılayabilecek 15 milyar liralık yatırım demek. Bunu sırf tasarruftan elde edebiliriz'' dedi.