"Yıldızları hiç saymadım"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AKP'nin 2023 hedeflerini içeren seçim beyannamesini 15 Nisan'da açıklayacaklarını söyledi. Oy oranı vermeyi sevmediğini belirten Erdoğan, "Yıldızları hiçbir zaman saymadım. Seçim günü ortaya çıkar" dedi.

02 Nisan 2011 Cumartesi, 11:02
Abone Ol google-news

Başbakan Erdoğan, Londra dönüşü uçakta bazı gazete temsilcilerinin sorularını yanıtladı. Erdoğan, Ergenekon savcısı Zekeriya Öz'ün terfi ettirilip özel yetkilerinin kaldırılmasından sonra gazetelere atılan başlıklardan rahatsız.

Erdoğan tepkisini "Hoş değil, üzüntü duyuyorum" sözleriyle dile getirdi.

"Zekeriya Bey bir görev ifa etti, başsavcıvekilliğine getirildi" diyen Erdoğan, "Yerine de Fikret Seçen Bey geldi. Görev dağılımına bakıyorum, Ergenekon davası Fikret Bey'e bağlı. Farklı şey aramak yanlış. 'Süreç bitecek' demek yanlış. Her gelen bırakılan noktadan devam eder. Yargıya müdahalemiz söz konusu değil" şeklinde konuştu.

Gazeteciler Erdoğan'a Suriye'deki halk isyanını da sordu. Başbakan, yaşananları kaygıyla izlediğini anlattı, Suriye lideri Beşar Esad'ı 1-2 gün içinde tekrar arayacağını söyledi.

Erdoğan, "Hükümet değişikliğinden öte olağanüstü hal uygulamasının kaldırılması, siyasi tutukluların serbest bırakılması, yeni anayasa dahil beklentiler vardı. Eğer bu beklentiler olmazsa pazartesi Esad'a söyleriz" dedi.

Kürt sorununa da değinen Erdoğan, Barış ve Demokrasi Partisi'nin çözüm sürecinden rahatsız olduğunu savundu, 10'uncu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e yönelttiği bir soruyu da aktardı.

Erdoğan, "Kürt sorununu ilk ben söyledim. Sayın Sezer'in de bulunduğu bir toplantıda 'Benim bu ifadeyi kullanmamdan niye rahatsız oluyorsunuz?' diye sordum. Erbil sürecini gördünüz, ben gittim. Kim rahatsız oldu; BDP. Kendileri sürekli Barzani, Talabani ile mekik dokur gibi görüştüler. Şimdi kestiler, 'Kürt sorununu burada konuş' diyorlar. Kandil ne işe yarar orada? Barış için işaret fişeklerini atalım" diye konuştu.

12 Haziran genel seçimleri

Başbakan Erdoğan, 12 Haziran genel seçimleri için 106 bin dernekle 81 ilde kamuoyu araştırması yaptırdığını açıkladı. 2023 hedeflerini içeren seçim beyannamesinin 15 Nisan'da açıklanacağını duyurdu.

Erdoğan, "Kılıçdaroğlu ve avanesi benim oran verdiğimden bahsediyor. Ben yıldızları hiçbir zaman saymadım. Ne kadar oy alırız Allah kerim. 15 Nisan'da seçim beyannamesinin açıklamasını yapacağız. Biz ısrarla bir şeyi vurguladık. '2002 çıraklık, 2007 kalfalık, şimdi de ustalık dönemi' diyoruz. Bu dönemden sonra bir dönem mola vereceğiz. Sonrasında devam edeceğiz. Ama bakarsınız mola hoşumuza gider tamamen bırakırız. Çekilip 'Biz böyle sadece danışmanlık verelim' diyebiliriz" dedi.

Başkanlık sistemi tartışmasına da son noktayı koyan Erdoğan, "Seçim öncesi gündeme gelmesini istemiyorum" diye konuştu.

İLGİLİ HABER İÇİN TIKLAYIN

HALKIMIZ, 'BAŞBAKAN'A YILDIZLARI SAYDIRACAK'