"Yıllardır bayrak, ezan ve cumhuriyet kavgası yaptık"

CHP Antalya Milletvekili ve eski genel başkanı Deniz Baykal Yeni Ufuklar Derneği'ni ziyaretinde yaptığı konuşmada ''Yıllardır bayrak, ezan ve cumhuriyet kavgası yaptık. Artık o kavga bitti. Herkes içine sindirecek, Türkiye Cumhuriyeti o kutsal ay yıldızlı bayrağın etrafında bir aradadır''' dedi.

27 Mart 2013 Çarşamba, 20:54
Abone Ol google-news

CHP Antalya Milletvekili ve eski genel başkanı Baykal, Yeni Ufuklar Derneği'ni ziyaretinde yaptığı konuşmada, siyaset üstü anlayışla çalışan bir derneğin davetlisi olarak Kayseri'ye gelmekten mutluluk duyduğunu belirterek şunları kaydetti:

''Ülkemizin bugün içine girmiş olduğu ortamda, alışılmış siyasi anlayışların ötesinde, birbirimizi anlamaya, dinlemeye, birbirimize kulak vermeye ihtiyacımız var'' diyen Baykal, ''Türkiye'de hepimizi yakından ilgilendiren önemli konularla, sorunlarla karşı karşıyayız. Bu konularda birbirimize kulak vermemiz gerekiyor diye düşünüyorum'' ifadesini kullandı.

Dernek başkanı Prof. Dr. Mustafa Argunşah da çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Bu arada, Deniz Baykal'ı Kayseri Serbest Bölge girişinde, CHP Kayseri Milletvekili Şevki Kulkuloğlu, Antalya milletvekilleri Osman Kaptan, Yıldıray Sapan ve Arif Bulut, Aydın Milletvekili Metin Lütfi Baydar, eski milletvekilleri Yılmaz Ateş, Mehmet Sevigen ve Feramuz Şahin, CHP İl Başkanı Sadık Atila, partisinden ihraç edilen eski CHP Kayseri İl Başkanı Enver Özdemir ile partililer karşıladı.

Baykal, bu akşam İl Özel İdaresi Kültür Merkezi'nde ''Türkiye'nin Meseleleri'' konulu konferans verecek.

''Yıllardır bayrak, ezan ve cumhuriyet kavgası yaptık. Artık o kavga bitti

CHP Antalya Milletvekili ve eski Genel Başkanı Deniz Baykal, ''Yıllardır bayrak, ezan ve cumhuriyet kavgası yaptık. Artık o kavga bitti. Herkes içine sindirecek, Türkiye Cumhuriyeti o kutsal ay yıldızlı bayrağın etrafında bir aradadır'' dedi.

Kayseri'de Yeni Ufuklar Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Derneği tarafından İl Özel İdare Konferans Salonu'nda düzenlenen ''Türkiye'nin Meseleleri'' konulu konferansa katılan Baykal, çözüm sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu.

İçinden geçilen dönemde Türkiye'nin böylesi buluşmalara çok ihtiyacı olduğunu belirten Baykal, Türkiye'nin bir yol ayrımına doğru sürüklendiğini öne sürdü.

''Terör sorunu siyasal sorun haline gelmiştir''

Baykal, Türkiye'nin PKK'dan kaynaklanan terör olayını 2002 yılına kadar bir asayiş ve terör problemi olarak yaşadığını ifade ederek, 30 yılda 10 bin şehit verildiğini, 5 bin vatandaşın da öldürüldüğünü anımsattı.

Deniz Baykal, ''30 yıla aşkın süredir bu süreç yaşandı. Ama bu bir asayiş ve güvenlik problemiydi. Terör problemiydi. 2002'den itibaren yavaş yavaş nitelik değiştirmeye başladı. Bugün geldiğimiz noktada artık Türkiye terör ve asayiş, güvenlik sorunu ile karşı karşıya değildir. Asayiş ve terör sorunu 2002'den bu yana süreç içinde giderek nitelik değiştirmiştir. Güvenlik, asayiş sorunu olmaktan çıkmış, siyasal sorun haline dönüşmüştür'' ifadesini kullandı.

Gelinen noktada ilk kez Türkiye'nin etnik ayrıştırmayla karşı karşıya kaldığını savunan Baykal, şunları söyledi:

''Bu talep Kürt kökenli insanlarımızın talebi değil, bir terör örgütünün talebidir. O terör örgütü uluslararası güçlerin himayesindedir. Şiddetle, terörle yıldırarak, korkutarak, iktidardakilerin yer yer çeşitli konularda desteğini alarak kendi amacına ulaşmaya çalışmaktadır. Silahla, terörle bu amaca ulaşması mümkün değildir. Hazreti Peygamber Veda Hutbesi'nde 'Arap'ın Acem'e, Acem'in de Arap'a üstünlüğü yoktur' diyor. Bu, üstünlük meselesinin ötesinde birlik tavsiyesidir. Birlik öneriyor. Biz de bir ve beraber olacağız. Bayrakta, ezanda birlik olacağız. Cumhuriyette birlik olacağız. Bayrak, ezan ve cumhuriyet bu üçlüyü sakın birbirine düşürmeyin. Yıllardır bayrak, ezan ve cumhuriyet kavgası yaptık. O kavga bitti artık. Herkes içine sindirecek Türkiye Cumhuriyeti o kutsal ay yıldızlı bayrağın etrafında bir aradadır. Herkes bunu böyle bilecek.''