'Yıllık enflasyon ocak ayında yükselecek'

Merkez Bankası, kamu fiyat ayarlamaları ve baz etkileri nedeniyle yıllık enflasyonun Ocak ayında da yükseleceği, ancak temel enflasyon göstergelerinin düşük seviyelerini koruyacağının tahmin edildiğini bildirdi.

05 Ocak 2010 Salı, 09:53
Abone Ol google-news

Merkez Bankası'ndan yapılan ''Aralık ayı Fiyat Gelişmelerinin'' değerlendirildiği açıklamaya göre, Aralık ayında tüketici fiyatları yüzde 0,53 oranında yükseldi ve yıllık enflasyon 1 puan artarak yüzde 6,53 oldu. Bu yükseliş büyük ölçüde enerji fiyatlarının oluşturduğu baz etkisinden ve işlenmemiş gıda fiyatlarındaki yüksek artışlardan kaynaklandı. Genel fiyatlama davranışlarında bir bozulma gözlenmezken, hizmet fiyatlarının artış oranı ve diğer temel enflasyon göstergeleri orta vadeli hedeflerle uyumlu seyrini devam ettirdi.

Kamu fiyat ayarlamaları ve baz etkileri nedeniyle yıllık enflasyonun Ocak ayında da yükseleceği, ancak temel enflasyon göstergelerinin düşük seviyelerini koruyacağı tahmin edildi. Yıllık artış oranındaki sınırlı yükselişe rağmen, mevsimsellikten arındırılmış veriler hizmet fiyatlarının Aralık ayında da ılımlı seyrini sürdürdüğüne işaret ederken, böylelikle, grup yıllık enflasyonu 2009 yılını tarihsel olarak düşük bir seviyede tamamladı.

Aralık ayında, enerji fiyatları yüzde 0,65 oranında yükseldi. Bu gelişmede, tüp gaz fiyatlarının yüzde 3,18 oranında artması temel belirleyici oldu. Ayrıca, akaryakıt fiyatları, uluslararası petrol fiyatları gelişmelerine bağlı olarak yüzde 0,68 oranında yükseldi.
Yıllık enflasyondaki bu görünüme ilaveten geçtiğimiz yılın aynı ayındaki düşük bazın da etkisiyle grup yıllık enflasyonu belirgin olarak yükselerek yüzde 4,64 oldu. Önümüzdeki aylarda enerji fiyatlarında baz etkisinin hissedilmeye devam edeceği tahmin ediliyor.
Altın fiyatları ise yükseliş eğilimini Aralık ayında da sürdürdü ve 2009 yılı genelinde yüzde 34,16 oranında arttı.

Ocak ayından itibaren yürürlüğe giren, bazı enerji ve hizmet kalemleri ile alkollü içecek ve tütün ürünlerini kapsayan vergi düzenlemelerinin Ocak ayı enflasyonu üzerindeki doğrudan etkisinin (önemli bir kısmı akaryakıt ve tütün ürünlerindeki fiyat artışlarından kaynaklanmak üzere) 1,5 puan civarında olacağı tahmin edildi. Bu çerçevede, Ocak ayında yıllık enflasyonda belirgin bir artış olması beklenmekte, ancak temel enflasyon göstergelerinin olumlu seyrini koruyacağı öngörüldü.