Yılmaz istifa etmişti; Ordu'da yeni Belediye Başkanı belli oldu

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz'ın görevinden istifa etmesinin ardından, Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinin, Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş tarafından yürütüleceği bildirildi.

18 Eylül 2018 Salı, 16:26
Yılmaz istifa etmişti; Ordu'da yeni Belediye Başkanı belli oldu
Abone Ol google-news

<video:787735>

AKP Genel Merkezi tarafından istifasının istendiği iddialarıyla geçtiğimiz hafta gündeme gelen Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, kişisel Twitter hesabından istifa ettiğini duyurdu.

"SÖYLENECEK O KADAR SÖZ VAR Kİ..."

Yımaz, "Söylenecek o kadar söz var ki; Hepsini kalbimin derinliklerine atıyorum. Küllensin diye... 23 yıllık aktif siyasi hayatıma son veriyorum. Ordu Büyük Şehir Belediye Başkanlığı görevimden istifa ediyorum. Ben hakkımı helal ediyorum. Sizlerde helal ediniz. Allaha emanet olunuz." ifadelerini kullandı.

YERİNE GELEN İSİM BELLİ OLDU

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz'ın görevinden istifa etmesinin ardından, Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinin, Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş tarafından yürütüleceği bildirildi.

Ordu Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz'ın bugün itibariyle görevinden istifa ettiği belirtildi.

Açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

"5393 sayılı Belediye Kanununun 45. maddesinin 6. fıkrasında yer alan 'Belediye başkanı veya başkan vekili seçilinceye kadar belediye başkanlığı görevi, meclis birinci başkan vekili, bulunmaması durumunda ikinci başkan vekili, onun da bulunmaması durumunda vali tarafından görevlendirilecek bir kamu görevlisi tarafından yürütülür' hükmü uyarınca, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı seçilinceye kadar Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevi, Büyükşehir Belediyesi Meclis 1. Başkan Vekili olan Altınordu Belediye Başkanı Sayın Engin Tekintaş tarafından yürütülecektir."

<haber-yatay:1083269,787794,1082260>

NE OLMUŞTU?

Ordu’da 23 Temmuz 2017 tarihinde Aybastı Perşembe Yayla Şenliği’nde dönemin Ordu Emniyet Genel Müdürü Suat Çelik ile Enver Yılmaz arasında protokol tribününde kavga yaşanmış, o dönem Ordu Milletvekili ve Kültür ve Turizm Bakanı olan Numan Kurtulmuş, kavganın ortasında kalarak, şenliği terk etmişti. Bu olaydan beri Kurtulmuş ile Yılmaz’ın arasının bozuk olduğu biliniyor.

Enver Yılmaz, geçtiğimiz günlerde de Numan Kurtulmuş'un aleyhine paylaşımlarda bulunmuştu. Bunun üzerine AKP Genel Merkezi tarafından Yılmaz'ın istifasının istendiği iddia edilmişti.

ENVER YILMAZ KİMDİR?

Bir dönem AKP İstanbul Milletvekili olarak da görev yapan Enver Yılmaz, AKP Merkez Disiplin Kurulu Başkan Vekilliği ve AKP Teşkilat Başkan Yardımcılığı görevlerinde de bulundu.

Enver Yılmaz'ın Ordu Büyükşehir Belediyesi'nden alınan özgeçmişine göre;

Enver Yılmaz, 20 Mart 1970 yılında Ordu'da doğdu. İlkokula Aydınlar Köyü İlkokulu'nda başladı. Eğitimini H. Suphi Tanrıöver Ortaokulu’nda ve Ordu Lisesi'nde sürdürdü. 1988 yılında girdiği İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde lisans eğitimini 1992 yılında tamamladı.

1992 - 1996 yılları arasında hâkimlik yaptı. 1996’da hâkimlik görevinden ayrılarak Ordu ilinde serbest avukat olarak çalışmaya başladı. Refah Partisi Merkez İlçe Başkanlığı, Fazilet Partisi İl Başkanlığı ve AKP Kurucu İl Başkanlığı görevlerini yürüttü. Ordu'da birçok sivil toplum kuruluşunda ve vakıflarda görev aldı. Kasım 2002 ve Temmuz 2007‘de yapılan genel seçimlerde AKP’den Ordu Milletvekili, Haziran 2011 'de yapılan genel seçimlerde AKP İstanbul Milletvekili seçildi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde divan üyeliği yaptı. AKP Merkez Disiplin Kurulu Başkan Vekilliği ve AKP Teşkilat Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Adalet, Anayasa, Dilekçe ve Darbeleri Araştırma Komisyonları üyeliğinde bulundu ve 1960- 1971 Darbeleri Alt Komisyonu ve birçok alt komisyonda başkanlık görevini yürüttü. 2014 yılında yapılan yerel seçimlerde Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçildi. Evli ve iki çocuk babasıdır.