YÖK'ten 'ÖYP' açıklaması

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı'na (ÖYP) alan sınavı eklenmesi kararının üniversitelerden gelen yoğun talep üzerine alındığını bildirdi.

05 Haziran 2015 Cuma, 11:14
Abone Ol google-news

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), ÖYP kadrolarına giriş şartlarının değiştirilmesi kararı sonrası çıkan haberler üzerine bir açıklama yaptı.

ÖYP'ye alan sınavının eklenmesi kararının üniversitelerden gelen yoğun talep üzerine alındığı belirtilen açıklamada, "Bugüne kadar alan sınavı yapılmaması nedeniyle üniversiteler giderek YÖK'ten ÖYP araştırma görevlisi kadrosu talep etmekten kaçınmaya başlamışlar, bu da çok sayıda ÖYP araştırma görevlisi kadrosunun kullanılamamasına yol açmıştır" ifadelerine yer verildi.

Son dönemde artan üniversite sayısına paralel olarak öğretim elemanı ihtiyacının da arttığı hatırlatılan açıklamada, şunlara yer verildi: "Bu kadroların üniversiteler tarafından kullanılmak istenilmemesi yükseköğretimimiz için bir zafiyet oluşturmaktadır. Yeni düzenleme ile alan sınavının yazılı veya sözlü olması planlanmaktadır. Sözlü sınav, öğretim üyesi olduğunda başlıca görevlerinden birisi ders anlatmak ve bilimsel etkinliklerde konuşmak olan adayın ifade yeteneğini ölçmeye ve en uygun kişileri seçmeye yardımcı olacaktır. Alan sınavı YÖK tarafından değil, üniversitelerin ilgili bilim alanlarında görevli öğretim üyeleri tarafından nesnel ve objektif kriterler çerçevesinde yapılacaktır."