YSK başkanlığa koşuyor

Yüksek Seçim Kurulu, anayasa değişikliğine henüz Cumhurbaşkanı tarafından “onay” gelmeden, referandum hazırlıklarına başladı. Erdoğan’ın veto ihtimaline “şans” vermeyen YSK, bir sandık bölgesinde seçmen sayısını 410-415 olarak belirledi.

26 Ocak 2017 Perşembe, 21:26
Abone Ol google-news

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), “tek adam” eleştirilerine neden olan anayasa değişikliği düzenlemesine henüz Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından “onay” gelmeden referandum hazırlıklarına başladı. Erdoğan’ın “veto” ihtimaline “şans” vermeyen YSK; referanduma gidileceğine kesin gözüyle bakarak, bir sandık bölgesinde seçmen sayısını 410-415 olarak belirledi. Diğer yandan YSK; seçime girme yeterliliğine sahip parti sayısını 9 olarak açıkladı. Daha önce bu sayının 29 olması, çoğulcu yapıdan tek partiye gidişin göstergesi oldu. YSK; referandum sürecine ilişkin iki kritik karar aldı. Kurul, ilk olarak “Halkoylamasında, bir sandık bölgesindeki seçmen sayısının 410-415 olarak” belirledi. YSK’nin Erdoğan’ın henüz anayasa değişikliğini onaylamadan sandık kararı alması eleştirilere neden oldu. YSK, kararında buna dolaylı olarak yanıt verdi. Kararda, “Halkoylaması sürecinin kısa olması karşısında herhangi bir aksamaya sebebiyit verilmemesi için kanunun Resmi Gazete’de yayımlanması beklenilmeksizin bir sandıkta oy kullanılacak seçmen sayısının belirlenmesi gerekli görülmüştür” denildi.

Tek partiye gidiş

YSK; milletvekili, belediye başkanlığı, seçimlerine katılabilme yeterliliğine sahip olan siyasi partileri açıkladı. AKP, BTP, BBP, CHP, HDP, Hür Dava Partisi, MHP, SP ve Vatan Partisi seçime katılma yeterliliğine partiler oldu. 9 partinin yeterli bulunmasının gerekçesi ise “1 Ocak’tan en az 6 ay öncesi itibarıyla illerin en az yarısında teşkilat kurmaları ve büyük kongrelerini yapmaları” oldu. 1 Kasım 2016’daki seçimlerde bu sayı 29’du. Bu durum başkanlığa giderken siyasi partilerin çalışmalarını/ örgütlenmelerini durdurduklarını gösterdi.