YSK, HDP'nin başvurusunu reddetti

Muhalif üye Ünal Demirci, HDP'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilgili başvurusunu reddeden YSK kararına muhalefetini bu gerekçeye dayandırdı. 9'a 1, oy çokluğuyla çıkan kararda "Cumhurbaşkanı'nın görevi ile ilgili işlem ve eylemlerinden dolayı, siyasal sorumluluğu olmadığı gibi ceza sorumluluğu da bulunmamaktadır" denildi.

20 Mayıs 2015 Çarşamba, 20:47
Abone Ol google-news

YSK, HDP'nin "Seçim güvenliğinin ihlal edildiği ve Cumhurbaşkanı'nın Anayasadaki yetkilerini aşarak bir parti lehine seçim çalışması yürüttüğü" gerekçesiyle yaptığı başvuruyu,1'e karşı 9 oyla reddetti.

'SİYASAL SORUMLULUĞU OLMADIĞI GİBİ CEZA SORUMLULUĞU DA BULUNMAMAKTADIR'

Ret kararında Anayasa'nın 105. maddesindeki düzenlemeye atıfta bulunarak "Cumhurbaşkanı'nın görevi ile ilgili işlem ve eylemlerinden dolayı, siyasal sorumluluğu olmadığı gibi ceza sorumluluğu da bulunmamaktadır. Cumhurbaşkanı'nın yalnız vatana ihanetten dolayı ceza sorumluluğu vardır" denildi.

'İSTEMİN REDDİNE KARAR VERİLMESİ GEREKMİŞTİR'

HDP'nin başvurusunun reddedilmesinin gerekçelerinin sıralandığı kararın sonuç bölümünde de " ..Bu konuda yetki ve görev veren bir düzenlemeye yer verilmemesi nedeniyle Yüksek Seçim Kurulu'nun Cumhurbaşkanı'nın faaliyetlerini denetleme yetkisi de bulunmadığından istemin reddine karar verilmesi gerekmiştir" denildi.

1 ÜYE KARŞI OY KULLANDI

Karara üyelerden biri, Ünal Demirci muhalefet edip karşı oy kullandı. Demirci karşı oy vermesinin gerekçelerini 8 sayfalık kararın 5 sayfasında şöyle açıkladı:

'HİÇBİR KİMSEYE KURALLARA UYMAMA KONUSUNDA AYRICALIK TANINMAMIŞTIR'

"Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 101, 103 ve 104. maddelerinde Cumhurbaşkanının görevini tarafsızlıkla yerine getireceği belirtilmiş olup, tarafsız olması gereken Cumhurbaşkanının seçim döneminde herhangi bir siyasi parti lehine ya da aleyhine propaganda yapabileceği yasa koyucu tarafından öngörülmediğinden, Cumhurbaşkanı'nın propaganda yapmasını yasaklayan bir hükme mevzuatta yer verilmemiştir.Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devleti olduğuna göre istisnasız herkesin kurallara uyma mecburiyeti vardır. Hiçbir kimseye kurallara uymama konusunda ayrıcalık tanınmamıştır.

'CUMHURBAŞKANI'NIN SEÇİM SONUÇLARINI ETKİLEYECEK MAHİYETTE PROPAGANDA KONUŞMALARI YAPTIĞI GÖRÜLMEKTEDİR'

Cumhurbaşkanının açık ve kapalı yer toplantıları ile toplu açılış törenlerinde, mitinglerde milletvekili genel seçimine yönelik olarak bazı siyasi parti ve kişileri doğrudan hedef alan söylem ve eleştirelerde bulunduğu ve bu suretle seçim sonuçlarını etkileyecek mahiyette propaganda konuşmaları yaptığı görülmektedir.

'KARARA KATILMIYORUZ'

Bu tespit ve hukuki açıklamalar karşısında, 7 Haziran 2015 tarihinde yapılacak 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimine yönelik siyasi partiler ve bağımsız adayların özgür, adil, eşit ve dürüstlük kurallarına uygun şekilde seçime katılmalarını engelleyecek şekilde ve vatandaşın oyunu etkileyecek nitelikte Cumhurbaşkanı tarafından yapılan bu propaganda konuşmalarının, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 79, 6112 Sayılı Kanun'un 8, 30, 45. maddeleri, 2954 Sayılı Kanun'un 5. maddesi ve 298 Sayılı Kanun'un 55/A ve 55/B maddeleri uyarınca radyo ve televizyon kanalları yayınlarında yer verilmemesi yönünde Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) aracılığıyla konunun Kurul gündemine gelmesini sağlayacak nitelikte yeni bir karar alınması gerektiği kanaatiyle verilen karara katılmıyoruz."