"YSK, sonuçların eş zamanlı görünümünü sağlamalı"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Emrehan Halıcı bilişim camiasının uzun vadeli düşünen, mantıklı karar veren ve geleceği planlayan insanlardan oluştuğunu söyledi.

19 Mart 2011 Cumartesi, 13:30
Abone Ol google-news

Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, Türkiye Bilişim Derneğinin Sheraton Otel'de düzenlenen 28. Olağan Genel Kurulu'nun açılışında yaptığı konuşmada, derneğin 40 yıldır faaliyet gösterdiğini hatırlatarak, ülkelerin güçlü olması için devletlerin yanı sıra sivil toplum kuruluşlarının da köklü olması gerektiğini söyledi.

Dünyada bilişim ile ilgili tartışmaların 1990'lı yıllardan sonra yoğunlaştığına dikkati çeken Yılmaz, 2000'li yıllardan itibaren de ülkelerin vizyon oluşturarak strateji geliştirdiğini kaydetti.

Bilişimin, hayatın bütün alanlarını etkileyen ve dönüşümler gerçekleştiren bir alan olduğuna işaret eden Yılmaz, önümüzdeki dönemde yeni bir bilişim stratejisi ve eylem planı hazırlayacaklarını belirtti.

Hazırlayacakları Yeni Bilgi Toplumu Stratejisi'ni küresel ısınma ve ekonomik krizin yarattığı sorunları dikkate alarak geliştireceklerini ifade eden Yılmaz, ''Yeni Bilgi Toplumu Stratejimizin, büyüme ve istihdam odaklı bir strateji olmasını istiyoruz'' dedi.
Oluşturacakları stratejinin bireylerin hayatını kolaylaştırmasını, demokrasiye hizmet etmesini ve Türkiye'nin ekonomik rekabet gücünü artırmasını hedeflediklerini vurgulayan Yılmaz, stratejinin aynı zamanda yeni iş ve uzmanlık alanlarının oluşturulmasını da sağlayacak arz ve talep yönlü tedbirleri içermesi gerektiğini de kaydetti.

"YSK sonuçların eş zamanlı görünümünü sağlamalı"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Emrehan Halıcı ise bilişim camiasının uzun vadeli düşünen, mantıklı karar veren ve geleceği planlayan insanlardan oluştuğunu söyledi.
CHP'nin bilişim konusuna özel önem verdiğini vurgulayan Halıcı, bu çerçevede sektörün içinden gelen insanların hazırlayacakları ''Türkiye İçin Bilgi Toplumu'' adını verdikleri bir raporu seçim döneminde kamuoyuna açıklayacaklarını bildirdi.

Seçim güvenliğinin önemine işaret eden Halıcı, bir önceki seçimlerde, seçim güvenliği açısından bazı kesimler tarafından bazı soru işaretlerinin ortaya atıldığını ifade ederek, ''Maalesef bazı kurumlar belki gerekli, belki gereksiz töhmet altına alınmaktadır'' dedi.
Halıcı, Yüksek Seçim Kurulunun yeni çalışmalarından da örnek vererek, ''Yüksek Seçim Kurulu, genel seçimlerde sandık seçim sonuçlarını vatandaşların da eş zamanlı görmesini sağlamalıdır'' diye konuştu.