Yumurtalık kanserine dikkat!

Kadınların her yaşta başlarını ağrıtmasına karşın ileri yaş kadınlarda daha sık rastlanan yumurtalık kanseri, ileri yaştaki kadınlar kontrol olmaktan kaçındığı için çok geç teşhis ediliyor ve o oranda da iyileşme şansı azalıyor.

01 Şubat 2013 Cuma, 09:35
Abone Ol google-news

Uzmanlar, yumurtalık kanserinin erken teşhisi için 6 ayda bir vajinal ultrason yaptırılması gerektiğini belirtirken bu uygulamadan kaçınan kadınların kan şekeri gibi tetkikleri yaptırırken CA125-CA19.9 isimli kanser testlerine de baktırmasını önerdi. Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı Dr. Sedat Karaosmanoğlu, yumurtalık kanserinin yüzde 2-3 oranında görüldüğünü belirterek hastalığa, daha çok ileri yaş kadın hastalığı olduğu için gelişmiş toplumlarda daha sık rastlandığını ifade etti. Ailesinde, yumurtalık kanseri olanların hastalığa daha yatkın olduğuna işaret eden Karaosmanoğlu, hastalığın çok sayıda tartışılabilecek nedeninin yanı sıra araştırmalarla vulva ve bacak bölgesinde talk pudrası kullanımının yumurtalık kanserine yol açtığının kanıtlandığını vurguladı.

 

Yılda bir kez olsun muayene şart

Yumurtalık kanserinin erken teşhisi için 6 ayda bir transvajinal ultrasonografi uygulanması gerektiğini ifade eden Karaosmanoğlu, “50-55 yaşından sonra kadınlar doktora gitmek istemiyor. Bu yaştan sonra bir şey olmaz diye düşünüyorlar. Ama 70-80 yaşında bile olsa 6 ayda bir ultrasonla bakılması şart, yoksa erken yakalama şansı yok. Doktora muayeneye gitmek istemiyorlarsa, yılda bir kan şekeri-kolesterol gibi tetkikleri yaptırırlar, bu check-up programına, CA125 ve CA19.9 gibi iki tümör markırı vardır, bu iki testin eklenmesi can kurtarır” dedi.

Başlangıçta, düzensiz kanama, karın-kasık ağrısı gibi belirtiler veren hastalığın ilerlediği zaman, karında sıvı toplanması, karın şişmesi, karın ve kasıkta çok ağrı olması, idrar yapamama gibi belirtiler verdiğini ifade eden Karaosmanoğlu, erken evrede tedavi başarısının yüzde 90’lara çıktığını, 4. evrede çıktığında başarının 5 yıllık süreçte yüzde10’lara düştüğünü vurguladı.