Yunanistan'a vizenin kalkması için ortak mektup

İzmir Ticaret Odası (İZTO) öncülüğünde Türk ve Yunan Odaları, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Yorgos Papandreu'ya gönderecekleri mektupla Yunanistan'ın mavi pasaport sahiplerine 1-3 günlük ziyaretlerde vize istememesini talep etti.

23 Mart 2011 Çarşamba, 15:47
Abone Ol google-news

İZTO'den yapılan yazılı açıklamada, Türk ve Yunan oda başkanlarının imzasına açılan mektupta, odaların iki ülke arasındaki ilişkilerin her alanda geliştirilmesi için yeni öneriler ve projeler geliştirdikleri, yıllardır Ege'yi bir barış denizine dönüştürmek için çalıştıkları belirtildi.

Başbakan Erdoğan'ın 13-15 Mayıs 2010 tarihleri arasında Atina'ya gerçekleştirdiği ziyaret ve Yunanistan Başbakanı Yorgos Papandreu ile yaptığı görüşmede Odaların yıllardır üzerinde durduğu ve çözülmesi için iki ülke hükümeti nezdinde girişimlerde bulunduğu başlıca konu olan vize konusunda aşama kaydedildiği belirtilerek yeşil pasaporta sağlanan vizesiz giriş imkanının genişletilmesi gerektiği kaydedildi.

Aynı görüşmelerde Türk vatandaşlarına Yunanistan'a olan 1 ile 3 gün arasındaki ziyaretlerinde vize uygulanmaması konusunun da gündeme getirildiği, Yunanistan Başbakanı Papandreu'nun da konuyla ilgili olumlu cevap verdiği hatırlatılarak, Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimitris Droutsas'ın da bu konuda Brüksel nezdinde çalışma başlatması için görevlendirildiği hatırlatıldı. Mektupta, mavi pasaport sahiplerinin kısa süreli ziyaretlerinde vize alınmaması talebi şu şekilde ifade edildi:
''Girişimleri rağmen bu konuda şu ana kadar herhangi bir ilerleme kaydedilememiştir. Ege'deki Türk ve Yunan Ticaret Odaları olarak işbirliğimizin gelişiminde büyük bir engel olarak gördüğümüz vize konusunun mutlaka çözülmesi gerektiğine inanmaktayız. Bu vesileyle Türk vatandaşlarının Yunanistan'a olan 1 ile 3 günlük ziyaretlerinde vize koşulu aranmaması yönünde çalışmaların bir an önce tamamlanması konusunda desteğinizi arz ederiz.''


"Bu yaza yetişmesini istiyorum"

İki ülke başbakanlarına hitaben İzmir Ticaret Odası tarafından hazırlanan mektup, pazartesi günü İZTO tarafından Türk ve Yunan Oda Başkanlarını bir araya getiren toplantıda imzaya açıldı.

Türkiye'den ilk imzayı İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Yunanistan adına da Yunanistan Odalar Birliği Başkanı Yorgos Kasimatis attı.

Demirtaş, yaptığı açıklamada Ege'de kalıcı güven ortamının sağlanmasının önündeki en büyük engelin vize olduğunu söyleyen Demirtaş, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
''Yeşil pasaporttan sonra artık sıra mavi pasaporta geldi. Yunanistan;a yapılacak 1-3 günlük ziyaretlerde vize alınmamasını talebimizi iki ülke Başbakanlarına ileteceğiz. Dün ilk imzaları attık. Mektubu tüm Ege'deki Türk ve Yunan oda başkanlarına gönderip imzalarını alarak Başbakanlarına göndereceğiz. Schengen'in bazı koşulları olabilir ama Yunanistan'ın da yapacağı şeyler olduğuna inanıyoruz.''