Yunanistanlı protestocu kendini yaktı

Yunanistan'da, mali krizle mücadele temelinde uygulamaya koyulan reformlara toplumun tüm kesimlerinden tepkiler sürüyor. Son olarak Selanik'te bir kişi kent merkezinde kendini yakarak hükümetin ekonomi politikasını protesto etti.

17 Eylül 2011 Cumartesi, 10:41
Abone Ol google-news

Selanik'te, Çimiski caddesinde bir bankanın önünde megafonla hükümet aleyhinde gösteri yapan 55 yaşındaki gösterici, daha sonra üzerine benzin dökerek kendini ateşe verdi.

Polisin müdahalesiyle kurtarılarak ambulansla hastaneye kaldırılan göstericinin vücudunda hafif yanıklar oluştuğu bildirildi.

Göstericinin iki yıl önce de aynı şekilde kendini yakma girişiminde bulunduğu belirtildi.

 

24 saatlik grev kararı

Reformlar çerçevesinde yapılan kamu kuruluşlarındaki birleşmelere ve işten çıkarılmalara itiraz eden Yunanistan Kamu Çalışanları Konfederasyonu (ADEDY), 6 Ekim tarihinde 24 saatlik grev kararı aldığını açıkladı.

ADEDY Genel Sekreteri İliyas İlyopulos yaptığı açıklamada, bunun bir uyarı grevi olduğunu, daha sonra Yunanistan İşçi Konfederasyonu'nun (GSEE) katılacağı başka grevler de olacağını belirterek, "Hükümetin önünde iki seçenek var. Ya politikasını değiştirir ve ülkeyi kurtarır ya da karar vermesi için halka görev verir" dedi.

Öte yandan, hükümetin reformlar çerçevesinde yüksek eğitim alanına getirmek istediği değişikliklere itiraz eden öğrencilerin yüksek öğretim kurumlarındaki işgal eylemleri sürerken, üniversite öğretim üyelerinin 21 Eylül'de 24 saatlik grev kararı aldığı bildirildi.

Yunan basınında çıkan haberlerde, öğrenci kuruluşlarının Atina Hukuk Fakültesi'nde gerçekleştirdikleri genel kurul toplantısında, ülkedeki tüm öğrenim kurumları