'Yurttaş kendini hakaret eden televizyonu finanse ediyor'

CHP Genel Saymanı Mustafa Özyürek, yurttaşların kendilerine hakaret eden bir televizyonu finanse etme durumuyla karşı karşıya bulunduklarını savundu.

24 Ekim 2009 Cumartesi, 12:20
Abone Ol google-news

CHP Genel Saymanı Mustafa Özyürek, yazılı açıklamasında, TRT'ye gelir sağlamak için elektrik faturalarından kesilen yüzde 2'lik pay ile radyo, televizyon gibi cihazların bandrol vergisinin aktarılmasını, TRT'nin motorlu taşıt satışlarından da pay alacak olmasını kınayarak "İzlediği partizan yayın politikası yüzünden izlenme payı ulusal kanallara göre alt seviyelere düşen, son derece düşük reklâm geliri elde eden, AKP yandaşlarına çok yüksek bedelle programlar yaptıran TRT'nin masraflarını karşılamak için vatandaşa yeni vergiler getirilmesi kabul edilemez" dedi.
 

'AKP'nin borazanlığını yapıyor'

TRT'nin uzun zamandır "AKP'nin borazanlığını yaptığını" ifade eden Özyürek "AKP karşısında olan vatandaşlarımız partilerine ve kendilerine hakaretler yağdıran bir yayın organının partizan yayınlarını finanse etmek durumunda kalmaktadır" dedi. İzlenme payı ulusal kanallara göre alt seviyelere düşen, son derece düşük reklam geliri elde eden, AKP yandaşlarına çok yüksek bedelle programlar yaptıran TRT'nin masraflarını karşılamak için yurttaşa yeni vergiler getirilmesinin kabul edilemez olduğunu belirten Özyürek, "17 Ekim 2009 tarihli Resmi Gazete'de çıkan kararname hukuka ve yasaya aykırıdır. Açılan davalarla yargıya taşınan bu kararnamenin iptal edileceğine inanıyoruz" dedi.

 

"Tüketiciler ödüyor

"

Özyürek, ''Akaryakıta yapılan zamların, AKP'nin Türk halkına vergi zulmü uyguladığını gösterdiğini'' ifade etti.

Özyürek, yaptığı yazılı açıklamada, iktidarın, kayıt dışı ekonomiyi önleyemediğini, vergi kaçakçılığının önüne geçemediğini ve bu nedenle petrol ürünlerine zam üstüne zam yaptığını savundu.

''AKP'nin çarpık vergi politikasının cezasını tüketiciler ödüyor'' diyen Özyürek, zamların esas nedeninin akaryakıttan yüksek vergi alınması olduğunu ifade etti.

Özyürek, son zamanlarla bir litresi 3.36 Lira'ya çıkan benzinden 2.21 Lira vergi alındığına dikkati çekerek, astronomik vergiler nedeniyle dünyanın en pahalı benzininin Türkiye'de satıldığını kaydetti.

Bir litre benzinin Türkiye'de 1.54, Almanya'da 1.27, Fransa'da 1.22, Macaristan'da 1.07, Romanya'da 0.86 Avro'ya satıldığını belirten Özyürek, ''Rakamlar gösteriyor ki AKP Türk halkına vergi zulmü uygulamaktadır'' dedi.

Petrol ürünlerinden 2010 yılında, 2009 yılına göre yüzde 26.15 daha fazla ÖTV alınmasının öngörüldüğünü ifade eden Özyürek, 2010 bütçe tasarısının akaryakıt fiyatlarına yeni zamların yolda olduğunu gösterdiğini savundu.