Zaharova'dan İdlib açıklaması: Türkiye ile Rusya'nın çalışmaları sürüyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Suriye’nin kuzeydoğusunda artan gerginliği yakından takip ettiklerini belirterek, “Türkiye-Suriye sınırındaki gerginlik, ABD’nin buradaki yasa dışı askeri varlığı yüzünden hızlı bir şekilde tırmanabilir." dedi. Zaharova, Rusya ve Türkiye'nin Suriye İdlib'deki durumla ilgili düzenli çalışmalarını sürdürmekte olduğunu belirtti.

19 Aralık 2018 Çarşamba, 18:29
Abone Ol google-news

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, başkent Moskova'da düzenlediği basın toplantısında, Suriye'deki son gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Fırat'ın doğusunda son dönemde gerginliğin arttığına işaret eden Zaharova, “Washington’un ayrılıkçı Kürtlerle devam ettirdiği oyunlar ve Türkiye’nin ulusal güvenliğine yönelik artan endişelerinin, ABD tarafından giderilememesi nedeniyle bölgedeki gerginlik artıyor.” diye konuştu.

Zaharova, ABD’nin bölgedeki askeri varlığını da eleştirerek, “Fırat’ın doğusu boyunca Türkiye-Suriye sınırındaki gerginlik, ABD’nin buradaki yasa dışı askeri varlığı yüzünden hızlı bir şekilde tırmanabilir. ABD’nin terörizme yönelik söz konusu varlığı, Suriye krizinin çözümü önünde duran bir engele dönüşüyor.” ifadelerini kullandı.

Suriye krizine yönelik devam eden anayasa komitesi görüşmelerine de değinen Zaharova, “Bu görüşmelerin, Cenevre’de 2019’un başında başlayarak, Suriye’de anayasa reformunu hayata geçireceğini umuyoruz.” dedi.

'TÜRKİYE İLE RUSYA ARASINDA ÇALIŞMALAR SÜRMEKTE'

Zaharova, Rusya ve Türkiye'nin Suriye İdlib'deki durumla ilgili düzenli çalışmalarını sürdürmekte olduğunu belirtti.

Zaharova, İdlib'deki durumu görüşmek için, Rusya ve Türkiye'nin, Dışişleri Bakanlarının düzeyinde, ülke liderleri düzeyinde ve özel temsilciler düzeyinde de dahil olmak üzere, çeşitli düzeylerde düzenli toplantılar yaptığını belirterek, “Bunun nedeni şu ki, Suriye barış süreci sadece uygulanması gereken ve kasıtlı olarak çizilmiş bir plan değil, İdlib’deki durum yüzeysel değil derin bir durumdur ve bu yüzden de daha zor bir hale geliyor” ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü açıklamalarında "Temasların sürdürülmesi sadece diplomatik uzlaşmadan ibaret değil, bu diplomatlar, ordu, uzmanlar arasında yürütülen temasların düzenli olarak gerçekleştirilmesi ve heyetler arası değişimden ibaret. Tüm olası iletişim şekilleri, ortak yaklaşımlara sahip olduğumuz noktaları mümkün olduğu kadar yakınlaştırmak ve sorunların ortak bir paydaya ulaşabilmesi için tasarlandı" dedi.