'Zamlardan vazgeçilsin' çağrısı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, çeşitli alanlarda zam yapılacağı yönündeki haberlerin, ''vatandaşın kimyasını bozduğunu'' ifade ederek, ''Bir an önce bu zamlardan vazgeçilmeli. Vergi artışlarıyla bütçe düzelebilir ama ekonomi bozulur'' dedi.

28 Aralık 2009 Pazartesi, 10:17
Abone Ol google-news

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, elektrik ve doğalgazın temel lokomotif sektörler olduğunu, bu sektörlere yönelik zammın direk halka yansıdığını ifade etti.

Tütün mamullerine ve otoyol geçişlerine de zammın gündemde olduğunu belirten Palandöken, şunları kaydetti:

''2009'un son günlerinde ve yeni yılın başlangıcında zam yapılması uygun değil. Vatandaş zaten kroke durumda. Zam çözüm değil. Kaldı ki davul zurnayla zam yapılmaz. Zam haberi bile vatandaşın kimyasını bozuyor. Bu tür haberler spekülatörlerin ve fırsatçıların işine yarar. İnsanlar sokaklarda iş ararken bu zamlar sosyal patlamayı artırır. Bir an önce bu zamlardan vazgeçilmelidir. Vergi artışlarıyla bütçe düzelebilir ama ekonomi bozulur. İşçi, memur ve emekliye yeni yılda yaşayacağı uygun ücret verilmelidir.''