Zintan yoğun roket saldırısında

Libya'da muhaliflerin kontrolündeki Zintan kasabasının dün gece Muammer Kaddafi güçlerinin yoğun roket saldırısına maruz kaldığı bildirildi. İngiltere, Libya'ya dört adet Apaçi saldırı helikopteri gönderiyor.

27 Mayıs 2011 Cuma, 10:04
Abone Ol google-news

Sınır Tanımayan Doktorlar örgütü için çalışan yabancı doktor Anja Wolz, atılan roketleri saymadığını, ancak her 15 dakikada bir 4 ya da 5 roket saldırısı olduğunu, gece boyunca yaklaşık 100 roket atıldığını tahmin ettiğini söyledi.

Wolz, roket saldırılarında hiç kimsenin yaralanmamasının mucize olduğunu belirterek, Zintan'daki hastanenin, Zintan'ın 18 kilometre batısında muhaliflerin elindeki Jadu kasabasına taşındığını kaydetti. Wolz, "Zintan boşalıyor, insanlar buradan ayrılıyor" diye konuştu.

Zintan kasabası başkent Trablus'un 150 kilometre güneybatısında yer alıyor.

İngiliz yayın kuruluşu BBC, Başbakan David Cameron'ın onayladığı kararla, Akdeniz'de halihazırda tatbikatta olan helikopterlerin ve pilotlarının, bir kaç gün içinde Libya'ya gideceğini bildirdi.

İngiliz istihbarat kaynaklarının, Muammer Kaddafi'nin sürekli kaçtığını ve güvenli olduğu gerekçesiyle Trablus'taki hastanelere sığındığını tahmin ettiği kaydedildi.

Başbakanlık Sözcüsü, "Bakanlar Libya'ya saldırı helikopterlerinin gönderilmesi konusuna prensipte izin verdi. Konu şimdi, komutanların helikopterleri gönderme kararıyla ilgilidir" dedi.