Cüneyt Arcayürek

Çatı Adayı ‘Sorunu’…

18 Haziran 2014 Çarşamba

Ne siyasi partilerin ne de kamuoyunun, hatta genelde halkın bile beklemediği bir “şey” oldu.
Çatı adayı diye bir isim üzerinde anlaşacaklarına hatta alaylı irdelemelerle CHP ve MHP’nin müşterek bir aday saptayarak RTE’nin karşısına dikilmesine kuşku ile bakanlar, iki partinin Ekmeleddin İhsanoğlu üzerinde uzlaşmalarıyla şoke oldular.
Hele RTE...
İki partinin uzlaşamayacağını her konuşmasında öne süren RTE; ortak aday ilan edilince kıç üstü oturdu.
Çatı uçtu. Kapı kapı dolaşıyor bir aday arıyor diye Kılıçdaroğlu’nu alaya aldı günlerce.
İki parti; oysa önce ülkenin bütün kurumlarıyla, sivil toplum örgütleriyle nasıl bir cumhurbaşkanı istediklerini saptamaya ve tarafsız, partiler arasında ayırım yapmayan, devlet kurumları arasında ahengi sağlayacak gibi temel anayasal ilkelerde, anayasal sınırlar içinde devleti temsil edecek, milleti ayrım gözetmeksizin kucaklayacak bir aday aradıklarını baştan itibaren son güne kadar ilan ettiler.
CHP’de bugün İhsanoğlu’nun adaylığına başkaldıranlar arasında tek bir kişinin çatı adayının CHP’nin -AKP’ye karşı koruyup savunamadığı ilkeleri- mutlaka benimsemiş, savunmuş bir aday olması üzerinde ısrarlı açıklamalarına, söylemlerine tanık olmadık.

***

Ne zaman ki genel başkan hemen her çevrenin görüş ve eğilimlerini tamamlayarak MHP ile anlaştı. İslam Örgütü genel sekreterliği görevini yedi yıl başarıyla yürüten ve dünya siyasetinde adıyla yer edinen İhsanoğlu’nu ortak aday göstereceklerini ilan ettiler, işte o zaman…
… CHP iç bünyesinin değişmez karakteri derhal İhsanoğlu’nun adaylığına karşı olduğunu açıklamaya başladı.
Öyle açıklamalar ki neredeyse partiye ihanete varan suçlamalar içeriyor.
İslam Örgütü gibi bir örgütte örneğin kadın hakları komisyonu kurması, dünya kadınlar gününün İslam coğrafyasında kutlanması, laiklik ve demokrasi üzerinde mesafe alınmasını sağlaması bile göz ardı edildi.
Kendi partisinde bile Atatürkçülüğü somut sonuçlarla savunamayanların, İhsanoğlu’nun bir İslam Örgütü’nde neden Atatürkçü olduğundan söz edemediğini eleştiri konusu yapmak biraz ayıp oluyor galiba.
Üstelik İhsanoğlu’nun adaylığını karalamak isteyenler Atatürk karşıtlığını kanıtlayacak tek belge de ortaya koyamıyorlar.
Adı ilan edilir edilmez İhsanoğlu’na saldırılar başladı.
Mısır’daki darbeyi desteklediği iddiası, söylendiği anda püf diye sönüverdi ve RTE’nin Sisi’ye ve Mısır’daki katliama karşı çıkmadığı iddiasıyla da İhsanoğlu’na söylemediğini bırakmayan demeçleri sütunlarda yine arzı endam eyledi.

***

Bir çatı adayı herhalde CHP’li biri olsa MHP, MHP’li birisi olsa CHP onaylamayacaktı.
Partili bir aday gösterilseydi işte o zaman iki partide kızılca kıyamet kopacaktı.

***

Şimdi soruyorum:
Ey CHP’liler; hepimizin partisiyle, yazarlarıyla birlikte yıllardır yürüttüğümüz mücadele, giderek demokrasiyi boğazlayarak tek adam, dörtte üçü diktatörlük taslayan RTE’den kurtulmak değil miydi?
Şimdi bir başka emrivakiyle karşımızda...
Çankaya’ya çıkmaya hazırlanıyor.
Kimliğini kendi sözleri itiraf ediyor.
Anayasa ayak bağıdır. Ben yukarı çıkarsam anayasa takmam, bildiğim gibi hareket ederim. Yukarıda hâlâ AKP Genel Başkanı gibi partiyi ve de hükümeti yönetirim. Hukukun üstünlüğü, laik devlet kuralları bana vız gelir.
Mademki beni halk seçti; öyleyse rejim kendiliğinden yarı başkanlık sistemine dönüşmüş ve benim de buna göre Çankaya’dan devleti tek başıma yönetmem gerekecek demektir diyor.
Bunlar, karakteri doğuştan zorba RTE’nin nasıl bir cumhurbaşkanı olmaya hazırlandığını önceden müjdelediği öğelerin özeti...
Yahu bir kez, bu kez, ulusal birliğe, anayasal düzene dönüşün kapısını aralayan bu ortak aday fırsatını, particiliğin ötesinde yorumlamayı başarıverin!

***

İki partinin çatı adayında uzlaşması bekleniyor muydu? Hayır!
Bu kez de beklenmedik başka bir olay gerçekleştirerek iki parti örgütleri de RTE’ye karşı oy savaşında birleşseler, sonuç ne olursa olsun, demokrasi mücadelesine umutla bakmamızı sağlayacaklar ve…
… Türk demokrasi tarihine geçecek bir ilki gerçekleştirmiş olacaklar!  


Yazarın Son Yazıları

Viraj ustası 10 Mayıs 2015
Ya sen nesin? 9 Mayıs 2015
Anlamaz 8 Mayıs 2015
Haydi başka kapıya 7 Mayıs 2015
Vehim 6 Mayıs 2015
Al Birini Vur Ötekine 3 Mayıs 2015
İsteyenin Bir Yüzü 2 Mayıs 2015
Korkunun Ecele… 1 Mayıs 2015
Cemaatin Ortağına Dair 30 Nisan 2015
Başımızdaki İkili 29 Nisan 2015
Büyük Yalancı 28 Nisan 2015
Yalnızlık 26 Nisan 2015
Yeni Ermeni Yalanı 25 Nisan 2015
Mustafa Kemal 24 Nisan 2015