Uçak biletinde %40 tasarrufun yolları

Son 10 yılda iç hat yolcu trafiği 4 kat artarken bu yıl 85 milyon iç hat yolcusu olması bekleniyor. Türkiye’nin en büyük online seyahat sitesi Enuygun.com, uçak biletinde %40’a varan tasarrufun yollarını anlattı.

07 Temmuz 2014 Pazartesi, 14:59
Abone Ol google-news
Türkiye'nin en büyük online seyahat sitesi Enuygun.com Baş Analisti Betül Sungurlu, havayollarında yoğun sezonun yaşandığı bugünlerde daha ucuza uçak bileti almanın yolları hakkında ipuçları verdi. 10 yıl önceye göre 4 kat fazla uçtuğumuz için artık çok daha fazla sayıda insan için ucuz uçak bileti bulmanın önemli olduğunu belirten Sungurlu, “ uygun fiyatlı biletler için tek havayolunu incelemek yerine olabildiğince farklı havayollarını değerlendirmek ilk kural” dedi.
EN UYGUN UÇAK BİLETİNİ BULUN
uçak bileti altyapısını kullanmaktadır
Gelişmiş ülkelerde toplam eticaret hacminin yaklaşık yarısını seyahat harcamalarının oluşturduğunu belirten Sungurlu, “Bu nedenle havayolları için internet çok önemli. Enuygun.com gibi karşılaştırma sitelerinin sunduğu farklı havayollarını karşılaştırma araçları, ciddi tasarruf için çok etkili bir araç konumunda” dedi. Seyahat gün ve saatlerinde esnek davranarak daha uygun fiyata uçak bileti bulmanın yoğun sezonda bile mümkün olduğunu belirten Sungurlu, “ Daha çok kişi seyahat ettiği için özellikle Cuma akşam, Cumartesi sabah ya da dönüşte Pazar akşam uçuşları hafta ortasına göre daha pahalı olur. Seyahate 1- 2 gün önce veya sonra çıkarak ve uçuş saatlerine dikkat ederek uçak bileti satın alırken tasarruf edilebiliyor. Örneğin bu yazı yazılırken aynı havayolunda İstanbul-Antalya arası Cuma akşam gidiş bileti vergiler hariç 84 TL iken, Perşembe günü 54 TL idi. Uçuş saatleri ise aynıydı”, dedi.

Erken rezervasyon promosyonlarından faydalanın

Erken rezervasyonun uygun fiyatlı uçak bileti bulmak için önemli olduğuna ama yolcuların neredeyse yarısının uçak biletlerini sadece 0-5 gün öncesinde satın aldığını da değinen Sungurlu, “Uçak bileti fiyatlarını Enuygun.com üzerinden karşılaştırarak satın alan yolcuları incelediğimizde her dört yolcudan birinin biletini uçuştan sadece 1 gün önce aldığını görmüştük. Oysa 1 gün öncesinde promosyon biletler çoğunlukla tükenmiş oluyor. Sonuç olarak aynı uçakta biletine diğerinden çok daha fazla ödeyerek uçanlar olabiliyor. Mümkünse en az iki, tercihen üç hafta öncesinden bilet alınmasında fayda var. Bayram tatili gibi çok yoğun dönemler için aylar öncesinden rezervasyon yapılırsa tasarruf oranı da artar”, dedi.

Karşılaştır ve Eşleştir

Satın alımlarda yapılan önemli bir hatanın, gidiş ve dönüşün mutlaka aynı havayolundan yapılması gerektiği gibi bir yanlış algılama olduğunu belirten Sungurlu, “Karşılaştır ve Eşleştir dediğimiz yöntemle, Enuygun.com üzerinde gidiş ve dönüşü ayrı havayollarından kolayca seçebilir, tek bir ödeme ile iki hatta daha çok havayolunun biletini kolayca alabilirsiniz” dedi. Havayollarının doluluk oranlarının da gün içinde değişiklik gösterebildiğini belirten Sunglurlu, “Bir gün önce daha ucuz olan bir havayolu ertesi gün diğerinden daha pahalı olabiliyor. Uçak bileti alırken tasarruf etmek için satın alma anında hepsinin fiyatlarına bakmak gerekiyor.” dedi. Yurtdışı uçuşlarda ise tek yön yerine aktarmalı uçuşlar, farklı havaalanları tercihleri yapılarak ve yine fiyat karşılaştırması, erken rezervasyon ile daha uygun fiyata uçak bileti bulunabiliyor.