‘Belediye yerine çöken TÜGVA’yı çıkardık’

AKP’nin yerel seçimde en büyük yenilgiyi yaşadığı illerden Kahramanmaraş’ta Elbistan, 51 yıl sonra CHP’ye geçti. Cumhuriyet’e konuşan Elbistan Belediye Başkanı Av. Erkan Gürbüz, geçmiş dönemde yapılan usulsüzlüklere dikkat çekti.

Yayınlanma: 07.05.2024 - 04:00
‘Belediye yerine çöken TÜGVA’yı çıkardık’
Abone Ol google-news

İktidar yerel seçimlerde Kahramanmaraş’ta büyük bir yenilgi yaşadı. Bir önceki dönem AKP’de olan 3 belediye CHP’ye, üç belediye ise YRP’ye geçti. Kaybedilen belediyeler içerisinde en dikkat çekici olanlardan birisi ise 51 yıl sonra CHP’ye geçen Elbistan Belediyesi oldu. Seçimi kazanan Belediye Başkanı Erkan Gürbüz Cumhuriyet’e konuştu.Öncelikle Elbistan’ın deprem bilançosuna dikkat çeken Gürbüz, “Kahramanmaraş’tan deprem sonrası 50 bin civarı göç oldu, bunun 13 bini Elbistan’dandı. Şehir merkezi tamamen yıkıldı, ekonomi durma noktasına geldi, iktidar konteynerde yaşayan insanlara verdiği konut sözünü tutmadı” dedi. İktidarın deprem sonrası Elbistan’ı unutması ve Bahçeli’nin sözlerinin de tepki topladığına değinen Gürbüz, “Öte yandan hem vekilimiz Ali Öztunç ile, hem parti örgütümüz ile çok çalıştık. Yurttaşlara temiz bir geçmişle gittik ve onların güvenine talip olduk ve kazandık” dedi. “Kötü bir tablo aldık ama planlarımız hazır” diyen CHP’li Gürbüz, devralınan belediyedeki usulsüzlüklere dikkat çekti. Gürbüz, konuya ilişkin şunları söyledi:


"ESKİYE DÖNECEĞİZ"

“Belediyenin araç sayısını 4’e indirdiler, sırf ‘CHP çöp toplamıyor’ dedirtmek için üç gün çöp toplamadılar. Birçok yere plansız ve son dönemde borçlanılmış Ayın 28’inde 10’dan fazla işçi almışlar. Kadroyu şişirmişler, 350 personel yeterli olacakken 700’den fazla personel var. 23 milyon lira bütçenin 22.5 milyonu maaşlara gidiyor. İçişleri Bakanlığı’ndan müfettiş talep ettik. Birçok usulsüzlüğü tespit aşamasındayız. Örneğin depremde kendi yeri yıkılan TÜGVA, belediyeye ait binayı izinsiz, belgesiz işgal etmiş. Masa sandalyelerini kapının önüne koyduk, almalarını bekliyoruz. Tüm bu manzaraya karşı umutsuz değiliz. Şeffaf ve planlı bir yönetimle Elbistan’ı eski haline döndüreceğiz. Yurttaşlarımız bunun anlamını biliyor.”


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler