CHP’li kurmaylar Erdoğan’ın söylem değişikliğini değerlendirdi: 'Niyet okuması yapmadık'

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyareti sonrası iki taraftan da olumlu açıklamalar gelirken, siyasette sert bir dil kullanmasıyla tanınan Erdoğan, “Bu adımın atılmasıyla siyasetin ülkemizde çok daha yumuşama dönemine girdiğini görüyoruz. Ben de Özgür Bey’e ilk fırsatta böyle bir ziyaretin karşılığını yapacağımı söyledim. Türk siyasetinin buna ihtiyacı var” açıklamasını yaptı.

Yayınlanma: 05.05.2024 - 04:00
CHP’li kurmaylar Erdoğan’ın söylem değişikliğini değerlendirdi: 'Niyet okuması yapmadık'
Abone Ol google-news

CHP lideri Özgür Özel, partisi yerel seçimlerden birinci parti olarak çıktıktan sonra “siyasette iletişim kanallarını açık tutmak istediğini” söyleyerek ilk olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bayram nedeniyle nezaket telefonu etti. Özel, bu telefondan sonra da ülke gündemindeki konuları konuşmak için Erdoğan’dan randevu isteyeceğini söyledi. Özel’in bu hamlelerinin üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan da Özel’i 23 Nisan resepsiyonunda çaya davet etti ve iki isim uzun bir süre sonra ilk defa çay için karşılıklı olarak oturmuş oldu. Bu görüşmeden sonra da iki lider bir araya gelecekleri günü netleştirdi ve 2 Mayıs günü AKP genel merkezinde buluştu. Görüşme sonrası iki taraftan da olumlu açıklamalar gelirken, siyasette sert bir dil kullanmasıyla tanınan Erdoğan “Bu adımın atılmasıyla siyasetin ülkemizde çok daha yumuşama dönemine girdiğini görüyoruz. Ben de Özgür Bey’e ilk fırsatta böyle bir ziyaretin karşılığını yapacağımı söyledim. Türk siyasetinin buna ihtiyacı var” açıklamasını yaptı. Erdoğan ayrıca 18 yıl sonra ilk defa CHP genel merkezine ziyarette bulunacağını söyledi. 

'ÜLKENİN KAZANMASINI İSTİYORUZ'

Erdoğan’ın değişen söylemlerini değerlendiren CHP kurmayları, “niye böyle bir söylem değişikliğine gittiğiyle ilgili niyet okuması yapmadıklarını” söylüyor. CHP’nin birinci parti sorumluluğunda davranması gerektiğini söyleyen partililer, “İnsanlar bizden sıkıntılarını dillendirmemizi, bu konuda kimle konuşmamız gerekiyorsa konuşmamızı bekliyor. Biz de bu nedenle ‘Müzakere de mücadele de ederiz’ diyoruz. Ülkenin ortak sorunlarına çözüm için bazen el sıkmak da gerekiyor” diyor. Kurmaylar, “AKP ile iyi iletişim Erdoğan’a yarar” iddiasına ilişkin de “Biz kendimize güveniyoruz, böyle bir endişemiz yok. Ama bu görüşmelerin ülkeye faydası olur. Ekonomik kriz, dış politika gibi konularda sorunlarımız yumuşayan bir dille çözülebilir. Kutuplaşmanın zarar verdiğini söyleyen her zaman bizdik. Dün hangi noktadaysak orada olmaya devam ediyoruz. Siyasette bir dil değişikliğine öncü olduk, Erdoğan da attığımız adıma olumlu karşılık verdi. Bundan sonra nasıl olacağını göreceğiz. Ülkemizin kazanmasını istiyoruz” değerlendirmesini yapıyor.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler