DEM Parti'den TBMM Genel Kurulu'nda 'kayyum' protestosu... Sinirler gerildi: Vekiller birbirine girdi, pankartlar havada uçuştu!

DEM Parti milletvekilleri TBMM Genel Kurulu'nda Hakkari Belediyesi'ne kayyum atanmasını protesto etmek için nöbete başladı. Ellerinde "Belediyeler bizimdir, gaspa izin vermeyeceğiz" yazılı pankart tutan DEM Partililer, kürsü eylemine başladı. Protesto kısa sürede fiziksel kavgaya döndü, vekiller birbirlerine girdi.

Yayınlanma: 04.06.2024 - 18:24
Abone Ol google-news

DEM Parti, bugün TBMM Genel Kurulu'nda belediyeye kayyum atanmasının neden olduğu hak ihlallerinin araştırılması için verdiği Meclis araştırılmasının öne alınarak görüşülmesi için grup önerisi verdi.

Grup önerisinin gerekçesini DEM Parti Hakkari Milletvekili Vezir Coşkun Parlak açıkladı.

"MÜTHİŞ DİRENDİĞİMİZİ DE GÖRECEKSİNİZ"

Parlak, şunları söyledi:

"Aynı şeyleri tekrar tekrar yapıp farklı sonuçlar beklemek aslında delilik belirtisidir. Bu iktidar 8 yıldır aynı şeyleri yapıyor. Farklı sonuçlar alınmayacağını da defalarca belirtti. Biz bunu delilik değil faşizm olarak görüyoruz. Faşizmden o kadar gözümüz dönmüş ki yaptıklarınızın sonuçlarını bile kestiremiyorsunuz. Siz kayyım ataması yaparak sadece DEM Parti'ye oy verenlerin iradesini gasp etmiyorsunuz.

Seçme, seçilme hakkını ortadan kaldırdığınız için tüm partilere oy veren seçmenin de iradesini elinden alıyorsunuz. Partimiz olan derdiniz Kürt halkıyla olan derdinizdir. Siz Kürt'ün kimliğini, kültürünü seçme ve seçilme hakkı dahil hiçbir siyasi, sosyal, kültürel hakkını tanımıyorsunuz. Kürtlere düşmanlık tutuklu uyguluyorsunuz. Kayyum sisteminin basit bir idari işlem olmadığını dünya alem biliyor. Kayyum sistemi bir rejimdir, darbe sistemidir. Kürk halkına yeterince zulüm edersek boyun eğerler diye düşünüyorsunuz.

Biz parmak ile sayılacak, vurmak tükenecek bir halk değiliz. Kendini galip sayıp böbürlenenler edinsin ki sizin parti militanınız olarak atadığınız kayyum halk iradesini çalan bir gaspçı olarak anılmaya mahkumdur. Hakkari halkının özgür iradesiyle yaptığını siz siyasi yargıyla, polis copuyla, asker tüfeğiyle yıkamazsınız. Biz eş başkanlarımıza, belediyemize, halkımızın demokratik iradesine ne pahasına olursa olsun canımıza da mal olsa sahip çıkacağız.

Biz seçimden önce şunu söyledik: ‘Müthiş kazandığımızı göreceksiniz’ dedik. Müthiş direndiğimizi de göreceksiniz. Hakkari'de asla sizlere boyun eğmeyecek ve kazanan bizler olacağız, kaybedecek olanlar da sizlersiniz."

NÖBETE BAŞLADILAR

Parlak'ın konuşmasının ardından DEM Partili milletvekilleri Hakkari Belediyesi’ne kayyum atanmasını protesto etmek için ellerinde ‘Belediyeler bizimdir, gaspa izin vermeyeceğiz’ yazılı dövizlerle kürsünün etrafında toplandı ve Genel Kurul’da nöbete başladı.

Oturumu yöneten TBMM Başkanvekili Gülizar Biçer Karaca'nın uyarısına rağmen DEM Partililer kürsüden inmeyince birleşime ara verildi.

KÜRSÜ ÖNÜNDE KAVGA ÇIKTI: GENEL KURUL KAPANDI

DEM Parti'nin kürsü eylemi devam edince, Meclis Başkanı Gülizar Biçer Karaca, genel kurulu kapattı.

DEM Partililer "Faşizme karşı omuz omuza" sloganları atarken, AKP'liler “Kahrolsun PKK” sloganları attı. AKP’li vekiller pankartları almak isterken kavga çıktı.

Kürsü önünde itiş kakış yaşanırken; AKP’li vekiller pankartları DEM Partili vekillerden alıp havaya fırlattı.

DEM PARTİLİLER GENEL KURUL SALONU'NDA NÖBETE DEVAM EDİYOR

DEM Parti milletvekillerinin, Hakkari Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış'ın görevden alınması ve belediyeye kayyum atanmasını protesto için Genel Kurul'da başlattığı kürsü eylemi devam ediyor.

DEM Partili milletvekilleri, arbede sonrası Genel Kurul’daki nöbet eylemlerini sürdürüyor.

Grup Başkanvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, gece nöbetlerine devam edeceklerini belirterek, "yarın için yeni bir değerlendirme yapacağız" dedi.

Koçyiğit şöyle devam etti:

"Hakkari belediyemize yönelik yapılan gaspa karşı demokratik hakkımızı kullanmak istedik. Bugün grup konuşmasını tek sunum olarak yaptık, Meclis'te kürsü işgali yaptık ama sonrası Meclis Genel Kurulu kapandıktan sonra AKP'nin yönlendirmesi sonucunda 150'ye yakın milletvekili Genel Kurul'a geldi ve bize saldırdılar. Grup başkanvekilimiz düştü, bazı milletvekillerimizde küçük yaralanmalar oldu. En temel hakkımızı bile kullanmamıza tahammül edemeyen bir iktidar gerçeğiyle karşı karşıyayız. Kürsü işgali Meclis'te yerleşmiş teamüldür ama buna bile tahammül edemediler."

İşte Cumhuriyet fotomuhabiri Necati Savaş'ın objektifinden TBMM Genel Kurulu'ndaki 'kayyum' gerginliği...


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler