Eğitim Sen'den, Bakan Tekin'e 'fonlanma' yanıtı: 'Dinci gerici cemaat ve tarikatlara baksın!'

Eğitim Sen, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in "Dünyanın hiçbir tarafında bu kadar büyük bir öğretmen kitlesi kamu tarafından fonlanmıyor" açıklamasına tepki gösterdi.

Yayınlanma: 16.06.2024 - 17:57
Eğitim Sen'den, Bakan Tekin'e 'fonlanma' yanıtı: 'Dinci gerici cemaat ve tarikatlara baksın!'
Abone Ol google-news

Eğitim Sen Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in "Dünyanın hiçbir tarafında bu kadar büyük bir öğretmen kitlesi kamu tarafından fonlanmıyor" açıklamasına "Dünyanın hiçbir yerinde eğitim emekçileri bizzat Milli Eğitim Bakanı tarafından bu kadar itibarsızlaştırılmıyor. Öğretmenler kamu tarafından fonlanmıyorlar. Yaptıkları işin, verdikleri emeğin karşılığını alıyorlar" diyerek tepki gösterdi.

Milli Eğitim Bakanı Tekin, dün Erzurum'da AKP'nin bayramlaşma programında "Sokakta gördüğünüz 80 kişiden 1 tanesi, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından maaşı ödenen öğretmen statüsünde. Bakın bu devasa bir rakam. Öğretmen başına düşen öğrenci sayısı 30'lu 40'lı rakamlardan şu an 13-14'lere düşmüş durumda. Bunlar dünya ortalamalarının gerçekten üstünde olan rakamlar. Dünyanın hiç bir tarafında bu kadar büyük bir öğretmen kitlesi, kamu tarafından fonlandırılmıyor" dedi.

'5'Lİ ÇETENİN SİLİNEN VERGİ BORÇLARINA BAKSIN'

Eğitim Sen, Bakan Tekin'in ifadelerini alıntılayarak şöyle yanıt verdi:

"Dünyanın hiçbir yerinde eğitim emekçileri bizzat Milli Eğitim Bakanı tarafından bu kadar itibarsızlaştırılmıyor. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e hatırlatmak isteriz. Öğretmenler kamu tarafından fonlanmıyorlar. Yaptıkları işin, verdikleri emeğin karşılığını alıyorlar. Üstelik yoksulluk sınırının çok çok altında bir ücret karşılığı çalışıyorlar.

Bakan kamu kaynaklarıyla fonlananları görmek istiyorsa proje adı altında dinci gerici cemaat ve vakıflara, teşvik adı altında özel okul patronlarına, geçiş garantili köprülere, havalimanlarına, otoyollara aktarılan kamu kaynaklarına, 5’li çetenin silinen vergi borçlarına, sarayın harcamalarına ayrılan milyarlara baksın."


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon