Süper Kupa krizi sonrası çağrı yapmıştı... Ekrem İmamoğlu'ndan iktidara 'Suudi Arabistan' tepkisi: 'Bu gidişin mimarı kim?'

Türkiye Süper Kupa finalinin iptal edilmesinin ardından İstanbulluları Beşiktaş Meydanı'na çağıran İBB Başkanı İmamoğlu önemli açıklamalarda bulundu. AKP iktidarının tavrını eleştiren İmamoğlu, "Ülkedeki yönetici akıl böyle kritik olaylardan sonra bir süre kayboluyor ortadan, ses bile çıkarmıyorlar. Bu gidişin mimarı kim?" diye sordu.

Yayınlanma: 30.12.2023 - 16:18
Süper Kupa krizi sonrası çağrı yapmıştı... Ekrem İmamoğlu'ndan iktidara 'Suudi Arabistan' tepkisi: 'Bu gidişin mimarı kim?'
Abone Ol google-news

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Beşiktaş'ta Barbaros Meydanı açılışında konuştu.

Buradaki konuşmasında, Suudi Arabistan’da oynanması planlanan Süper Kupa finalinin Mustafa Kemal Atatürk fotoğraflı poster ve tişörtlere izin verilmemesi nedeniyle iptal edilmesi skandalına değinerek başlayan İmamoğlu, Fenerbahçe ve Galatasaray'ın maça çıkmama kararı alarak ülkeye dönmesinin doğru bir adım olduğunu söyledi.

"BU GİDİŞİN MİMARI KİM?"

Süper Kupa finalinin Suudi Arabistan'da planlanmasının hata olduğunu kaydeden İmamoğlu, "Bu gidişin mimarı kim?" diye sordu.

Devlet yetkililerinin tavrını eleştiren İmamoğlu, "Ülkedeki yönetici akıl böyle kritik olaylardan sonra bir süre kayboluyor ortadan, ses bile çıkarmıyorlar" ifadelerini kullandı.

İmamoğlu, “Dünyada hiçbir ülke yok ki çatır çutur vatandaşlık satsın. Bizim vatandaşlığımız paha biçilmezdir; bu toprakların altında yatan binlerce şehidin kanına bedeldir” dedi.

"KRİTİK OLAYLARDAN SONRA BİR SÜRE KAYBOLUYORLAR"

İmamoğlu, özetle şunları söyledi:

"Dün yaşadığımız olaylar ve süreç hepimizi üzdü canımızı sıktı. Bu milletin hassasiyetlerine kimsenin dokunamayacağını milletçe bir kez daha gösterdik. Bizim çok hassas olduğumuz konular vardır, milli meselelerimiz vardır, inançlarımızla ilgili hassasiyetlerimiz vardır. Hiçbir yerde hiçbir noktada hassasiyetlerimize pervasızca saygısızca davranışa asla müsaade etmeyiz, gereğini yaparız Bu anlamda kendine yakışanı yapan her iki camiayı da tebrik ediyorum,  o maç orada yapılsaydı çok kötü olurdu, geri dönmekle en doğrusunu yaptılar. Altını çizelim, gidilmesi de yanlıştı. Sizler centilmen insanlarsanız; sevgili dostlar, şöyle söyleyeyim bugün burada bakın birleştik. Bu birleşmenin harcı yine Mustafa Kemal Atatürk oldu. Yine Türk Bayrağımız oldu, yine İstiklal Marşı'mız oldu.

"ATATÜRK HER ZAMAN KAZANIR"

"Gönül birliğimizi çok güçlü kılmalıyız. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız. Mustafa Kemal Atatürk her zaman kazanır, her zaman milletine kazandırır.

Ülkedeki yönetici akıl böyle kritik olaylardan sonra bir süre kayboluyorlar ortadan, ses bile çıkarmıyorlar. Bir ülkenin kralının ölümüne milli yas ilan ediyorsunuz ama o ülke Atatürk'ün fotoğrafına bile tahammül edemiyor. İtibar çok önemlidir. Lafla iş olmaz. İtibar nedir biliyor musunuz? Çalışacaksınız, üreteceksiniz, liyakata göre görev vereceksiniz. Demokrasiniz, adalet sisteminiz güçlü olacak.  Boşuna Tayfun Kahraman, Can Atalay hapis yatmayacak."

“KUPA İKİYE BÖLÜNSÜN”

Kupanın ikiye bölünmesini öneren İmamoğlu şöyle konuştu:

“Bir öneri yapayım, o kupa maçı artık oynanmasın. Millet bu anıyı unutmayacak. O kupayı ikiye bölün. Birisi Galatasaray müzesinde birisi de Fenerbahçe müzesinde ilelebet dostluk içinde yaşasın. Ama bir şölen yapın. O şölenin yeri de Beşiktaş’taki Dolmabahçe Stadı olsun İnönü Stadı olsun. Üç takımın bütün Türkiye’nin takımlarını davet ettiği bir spor şöleni olsun."

YEREL SEÇİM MESAJI

Devamla yerel seçimlere değinen İmamoğlu, "İstanbul'da Fetret Devri 2019'da bitti" diye konuştu.

Devam eden projelerine dikkat çeken İmamoğlu, "Halkçı, demokrat, milletini seven, devletini koruyan ve güçlendiren bir anlayışla yolumuza devam ediyoruz" ifadelerini kullandı. 

NE OLMUŞTU?

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Suudi Arabistan'da oynanması planlanan ancak yaşanan çirkin olaylar sonrası iptal edilen Süper Kupa maçı sonrası İstanbulluları Türk Bayrakları, Atatürk resimleri ve kulüp bayraklarıyla birlikte saat 15.00’te Beşiktaş’ta toplanmaya çağırmıştı.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon