Tarihi genel kurul: Fenerbahçe başkanını seçiyor

Ali Koç ve Aziz Yıldırım'ın başkanlığa aday olduğu Fenerbahçe'de, bugün ve yarın seçimli genel kurul heyecanı yaşanacak.

Yayınlanma: 08.06.2024 - 10:07
Tarihi genel kurul: Fenerbahçe başkanını seçiyor
Abone Ol google-news

Fenerbahçe'de Ali Koç ve Aziz Yıldırım'ın aday olduğu başkanlık seçimi öncesinde kongre heyecanı başladı. Olağan Seçimli Genel Kurul Toplantısı 8 Haziran Cumartesi ve 9 Haziran Pazar günü yapılacak.

Ülker Stadyumu'nda gerçekleştirilecek olan genel kurula 46 bin 410 kongre üyesinin katılım hakkı bulunuyor.

İki gün sürecek olan seçimin ilk gününde; Yönetim Kurulu faaliyet raporu ve denetim kurulu raporu okunacak ve mevcut Yönetim Kurulu Başkanı ve üyelerinin her bir dönem bakımından ayrı ayrı ibra edilmesi görüşülecek.

01.06.2024 - 31.05.2025 bütçesi okunacak ve onay için genel kurul üyelerinin oylarına sunulacak. Gündemde yer alan maddelerin ardından sandık kurulları başkan ve üyelerinin seçimi yapılacak.

9 Haziran Pazar günü ise, Başkan ve Yönetim Kurulu, Denetim Kurulu, Disiplin Kurulu, Sicil Kurulu, Balotaj Kurulu ile Tarih, Müze ve Arşiv Kurulu üyelerinin seçimleri gerçekleştirilecek.

İşte Fenerbahçe'nin seçimli genel kurulunda dakika dakika yaşananlar: 

08.56: Fenerbahçe Başkan Adayı Aziz Yıldırım, kongrenin yapılacağı Ülker Stadı'ndan bir paylaşım yaptı.

09.00: Stat kapıları açıldı ve Fenerbahçe kongre üyeleri üye kartlarını alarak Olağan Seçimli Genel Kurul Toplantısı için stada giriş yapmaya başladı.

10:05: Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, kongrenin yapılacağı Ülker Stadı'na geldi.

10.30: Fenerbahçe Başkanı Ali Koç genel kurul toplantısını yönetmesi için Vefa Küçük'ü, Fenerbahçe Başkan Adayı Aziz Yıldırım ise Şekip Mosturoğlu'nu önerdi. Vefa Küçük, genel kurul üyelerinin oylarıyla toplantının başkanı olarak seçildi.

10.35: Vefa Küçük: "Sayın Şekip Mosturoğlu çok değerli bir kardeşimizdir. Bir oylama yapıldı, beni seçtiniz. O yüzden sükünete davet ediyorum. Bugün üniversite imtihanları var. O yüzden desibel olarak tezahüratları alçak yapın."

10.40: Fenerbahçe Genel Sekreteri Burak Kızılhan, 01.01.2023 – 31.05.2023 mali dönem ve 01.06.2023 – 29.02.2024 mali dönemine ilişkin Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu’nu okumaya başladı.

10.45: Burak Kızılhan: "Rakiplere farklı, bize farklı mücadele eden takımlarla savaşarak tarihin en karakterli takımını oluşturduk. Rakiplerimiz destekelenirken biz her zaman aşağıya çekildik. Ancak oyuncularımız yılmadılar ve "Nasıl olsa olmayacak' demeden sonuna kadar mücadele ruhlarını ortaya koydular. Son noktayı ise kendisi şampiyon sanan takımın sahasında kazanarak, hem de hakem hatalarıyla eksik kalmışken, sadece rakibimizin değil, tüm spor kamuouyunun gözleri önüne sererek koydular. Gerçek şampiyonun kim olduğunu gösteren bu tarihin en değerli takımını alınlarından öpüyoruz."

10.57: Fenerbahçe Başkan Vekili Erol Bilecik, 01.01.2023 – 31.05.2023 mali dönem ve 01.06.2023 – 29.02.2024 mali dönemine ilişkin Denetim Kurulu Raporu’nun okumaya başladı.

11.00: Fenerbahçe Kulübü, 1 Haziran 2023 - 29 Şubat 2024 arası 36 milyon Euro zarar ettiğini açıkladı. Fenerbahçe Kulübü, Mayıs 2018'de 612 milyon Euro olan borcun Şubat 2024'te 307 milyon Euro'ya indiğini açıkladı.

11.10: Fenerbahçe Başkan Adayı Aziz Yıldırım, Erol Bilecik'in konuşması sırasında kürsüye geldi. Konuşmak isteyen Aziz Yıldırım'a Vefa Küçük "Benden söz almadan konuşamazsınız" ifadesini kullandı. Bunu üzerine Yıldırım, "Ben söz alırım. Sen seçilmeden oraya oturdun" sözlerini sarf edip kürsüde "Yapılan seçim gayri demokratik bir seçim oldu. Ben buradan ayrılyorum. Yarın oy atmaya geleceğim" diyerek stattan ayrıldı.

11.40: Vefa Küçük: "Tüzüğümüze göre konuşmayı yazılı müracaat yapan delegelerimize veriyoruz. 1 haftadır Ali Koç ve Aziz Yıldırım arasında kongreyi birlikte yürütmek ve sağ salim sonlandırmak adına müzakereler yapıldı. Ali Koç tarafında başkanvekili Erol Bilecik, Aziz Yıldırım tarafında başlangıçta Mithat Yenigün, daha sonra başka bir arkadaşımız koordinasyon için birbirleriyle görüştüler. İlk dört konuşmacının, iki Ali Koç'un önerdiği, iki Aziz Yıldırım'ın önerdiği konuşmacılardan teşkil olması konusunda mutabık kalınmıştı. 4. konuşmacıdan sonra müraacaat edenleri tasnif ediyoruz. Şu ana kadar 90'da fazla konuşmacı var. Benim 50 kişiden sonra yeterlilik önergesini oylarınıza dsunma yetkim var. Önce bunu arz edeyim.  Fenerbahçe kongreleri hep heyecanlı geçmiştir ama bunların hepsi tüzüğe ve teamüle uygun, saygıya uygun geçmiştir. Bugün teamül, usül ve tüzük dışı şekilde kürsüye müsaade istemeden kürsüye gelinmiştir. Tamamdır, eski başkanımızdır. Yaptığı şeye divan olarak itiraz etmedik. Şu bilinsin ki, Ali Koç da konuşmak istese bizden söz alması lazım çünkü biz sizler adına yetkiliyiz. Kongreyi ben yönetiyorum. Benden müsaade almadan bu kürsüye kimse çıkamaz. Mikrofona geçip konuşamaz. Fenerbahçe genel kurullarının duayen ve tecrübeli başkanıyım. Buraya hak ederek ve sizlerin oylarıyla geldik. Kimse buna gölge düşüremez."

11.45: Aziz Yıldırım saat 13.30’da, Altunizade'deki ofisinde bir basın açıklaması yapacak.

12.20: Acun Ilıcalı: "Şahsıma atılmadık çamur kalmadı. Aziz Yıldırım’ı mahkemeye verdim, ona cevap vermek istemiyorum. Siz kalkıp, 'Mourinho'nun menajerine açıktan para verdiniz' derseniz Fenerbahçe'yi, Mourinho'yu ve menajerini suçlamış oluyorsunuz. Hocamız Mourinho beni aradı ve 'Bu olanlar doğru mu?' dedi. Ben de 'evet' dedim Son derece üzüldü. Daha gelmeden şu tribünlerin kucakladığı Mourinho'ya çamur atmayı başardınız. Başkan olursanız Mourinho ile nasıl çalışacaksınız?"

12.33: Vefa Küçük, konuşma sürelerinin 5 dakika ile kısıtlanması yönündeki önergeyi genel kurula sundu. Önerge kabul edildi.

13.30: Kongreyi terk eden Aziz Yıldırım'dan açıklama: "Görevli adı altında da içeri insanlar alınmıştır. Kürsüye giderek bu yanlışa bir çözüm bulmalarını istedim. Amacım bir sükunet ortamı yaratmaktı. Ali Bey'e yöneldim, elini sıktım. Divanın tavrının kavgaya yol açacağını söyledim. Ali Bey, 'Gerekirse kavga edelim' dedi." ifadelerini kullandı.

15.40: Vefa Küçük: "Yarın yapılacak seçimde oy pusulası renklerinin belirlenmesi için dün iki tarafın da temsilcileriyle görüşme yapılmıştı. Ali Koç sarı rengi tercih etti, Aziz Yıldırım beyaz rengi tercih etti."

15.48: Fenerbahçe Başkanı Ali Koç ve yönetim kurulu, mali ve idari açıdan ibra edildi.

 

.


İlgili Haberler