Eğitim Sen Samsun Şubesi: 'Cemaat-tarikat yurtları kapatılsın'

Eğitim Sen Samsun Şube Başkanı Arzu Topaloğlu, 2021-2022 eğitim öğretim yılının ilk yarısının sona ermesi üzerine yaptığı açıklamasında, eğitimde Diyanet, dini vakıf ve derneklerin kuşatmasının arttığını söyleyerek, “Gericiliğin yaşamları karartmasına izin vermeyeceğiz. Cemaat-tarikat yurtları kapatılsın” dedi.

23 Ocak 2022 Pazar, 16:47
Eğitim Sen Samsun Şubesi: 'Cemaat-tarikat yurtları kapatılsın'
Abone Ol google-news

İlkadım İlçesi İstiklal Caddesi Süleymaniye Geçidi’nde basın açıklaması yaparak eğitimin durumunu değerlendiren Eğitim Sen Başkanı Topaloğlu, “Eğitim alanında bir taraftan tarikatların ve cemaatlerin faaliyetlerinin arttığına tanıklık ederken, diğer taraftan da eğitimde piyasalaşma pratiklerinin MEB tarafından verilen destekle hızlanarak sürdürdüğünü gözlemledik. Seçmeli derslerin belirlenmesinden, yarıyıl tatilinde öğrencilerin tarikat ve cemaat kamplarına taşınmasına, yarışma adı altında düzenlenen gerici faaliyetlere kadar çok sayıda pratik adeta eğitim alanını kuşatmış durumda” diye konuştu.

Gericiliğin yaşamları karartmasına izin vermeyeceklerini söyleyen Topaloğlu açıklamasına şöyle devam etti:

“Karaman’ dan Aladağ’a, memleketin yüzlerce yerinde tarikat yurtlarında çocuklarımıza yaşatılan acılar daha sıcakken Muş’ta 12 yaşında bir çocuğumuzun Kuran Kursunda tuvalet kapısında asılı olarak bulunması, Antalya’da yine bir tarikat yurdunda boğazı kesilerek katledilmesi ve son olarak Enes Kara’ yı kaybetmemizle birlikte bir kez daha yüreğimiz parçalanmıştır. Bu durum köy okullarının birer birer kapatılmasıyla, yeterli yurt yapılmaması ve kamu kaynaklarının devlet okulları yerine özel okullara, çeşitli dini vakıf ve derneklere aktarılmasıyla oluşturulmuştur. Aladağ’da yaşamını yitiren çocuklarımız iktidarın kamusal ve laik eğitime yönelik tasfiye adımlarının kurbanları olmuşlardır. Eğitim kamusal bir haktır. Barınma hakkı da tüm çocuklarımızın en temel hakkıdır. Sosyal devlet ilkesinin temel gereği olarak ücretsiz sağlanmalıdır. Tüm tarikat yurtları ve özel yurtlar kapatılarak kamusallaştırılmalıdır. Yıllardır siyasi hesaplar peşinde koşanların, kamusal eğitimi adım adım tasfiye edip, eğitim alanını dini vakıf ve derneklerin faaliyet alanı haline getirilmek istenmesine karşı hukuksal ve örgütsel anlamda her türlü mücadeleyi sürdüreceğimiz bilinmelidir.

"CEMAAT-TARİKAT YURTLARI KAPATILSIN"

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yargı kararlarına meydan okuyarak dini vakıf ve cemaatlerle ‘işbirliği protokolü’ yapmayı sürdürmekte, devlet okullarına aktarılması gereken kaynaklar özel okullara, çeşitli dini vakıf ve derneklerin okulları ve yurtlarına aktarılmaktadır. Cemaat-tarikat yurtları kapatılsın.”