Hacettepe'deki mezuniyete damgasını vurdu: Üniversiteyi eleştirdi, dekan sahneden indirmek istedi

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi mezuniyetinde konuşan Kaya Avşar, akademiye ilişkin sözleri sırasında Fakülte Dekanı Prof. Dr. Deniz Demiryürek tarafından sahneden indirilmek istendi. Arkadaşlarının destek alkışlarını alan Avşar, konuşmasında Atatürk'ün sözlerine de yer verdi.

06 Temmuz 2022 Çarşamba, 13:53
Hacettepe'deki mezuniyete damgasını vurdu: Üniversiteyi eleştirdi, dekan sahneden indirmek istedi
Abone Ol google-news

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi mezuniyet töreninde, öğrenciler adına konuşan doktor adayı Kaya Avşar, Fakülte Dekanı tarafından sahneden indirilmek istendi. Ancak bu tavır sonrası Avşar'ın arkadaşları alkışlarla konuşmaya desteklerini gösterdiler. Alkışlı destek sonrası Avşar ayrıca Atatürk'ün, "Hayatta en hakiki mürşit ilimdir" sözlerine de konuşmasında yer verdi. 

Avşar, konuşmasında “Üniversitemizdeki idari kadroların önceliği siyasilerin beklentilerini karşılamaktan çok, bilim insanlarının isteklerini değerlendirmek olmalıdır” dedi. Bu sözler sonrası sahneye gelen Fakülte Dekanı Prof. Demiryürek, Avşar'ın sahneden inmesini istedi ancak Avşar'ın arkadaşları ve orada bulunanların alkışlı desteğini aldı. Avşar konuşmasında ayrıca Atatürk'ün "Hayatta en hakiki mürşit ilimdir" sözlerine yerdi. 

"ŞİDDETİ MEŞRULAŞTIRAN OTORİTELERİN KARŞISINDAYIZ"

Sağlıkçıların karşılaştığı zorluklara da değinen Avşar ayrıca şunları kaydetti: 

Bizler insan sağlığı için hayatlarımızı adadık. Peki bizim sağlığımızı kim düşünecek? Sağlıkta şiddetin son bulması için caydırıcı cezalara ihtiyacımız var. Sağlıklı şiddeti önleyebilmek için yeni yasalara daha caydırıcı cezalara ihtiyacımız var.

Ağır çalışma şartlarının düzeltilmesine, her bir hastaya yeterli süre ayırmamıza izin veren bir sisteme ihtiyacımız var. Özlük haklarımızın iyileştirilmesine ihtiyacımız var. Hekimlik mesleğini değersizleştirmeye çalışan ve şiddeti meşrulaştıran kişi ve otoritelerin karşısındayız.