İstanbul’da 82 adet tarihi eser ele geçirildi

İstanbul’un Eyüpsultan ve Sancaktepe ilçelerinde düzenlenen operasyonlarda aralarında sikke, antik testi ve yüzüklerin de bulunduğu 82 tarihi eser ele geçirildi.

Yayınlanma: 19.05.2023 - 11:13
Abone Ol google-news

Alınan bilgiye göre, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, “Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na muhalefet” suçuna yönelik bir dizi çalışma gerçekleştirdi.

Yürütülen çalışmalarda Sancaktepe ve Eyüpsultan’da tarihi eser kaçakçılığı yapıldığı belirlenen iki adres takibe alındı.

MALZEMELERE EL KONULDU

Söz konusu adreslere 18 Nisan ve 3 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen operasyonlarda 2 şüpheli yakalanarak gözaltına alınırken, 42 adet sikke, 4 adet tarihi kase ve antik testi, bir yüzük, 4 adet kandil, bir ok ucu ve 30 parça kültürel objeden oluşan toplam 82 tarihi eser ele geçirildi. Ele geçirilen eserler, yapılan incelemelerin ardından İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğüne teslim edildi.

Operasyonda yakalanan şüphelilerin "2863 Sayılı Kanun’a muhalefet" suçundan haklarında yapılan işlemlerin ardından sevk edildikleri mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldıkları öğrenildi.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler