Sinop'ta 3 yıldır yapılan festivale 'gerekçesiz' yasaklama

Sinop'ta 3 yıldır düzenlenen Kuzey Fest, Sinop Valiliği tarafından gerekçe gösterilmeden yasaklandı. Yasak akıllara gericilerin festivallere yönelik hedef gösteren açıklamalarını getirdi.

Yayınlanma: 27.07.2023 - 11:07
Sinop'ta 3 yıldır yapılan festivale 'gerekçesiz' yasaklama
Abone Ol google-news

Festivaller bir yandan gericiler tarafından hedef gösterilirken diğer taraftan da  resmi makamlarca engelleniyor.

Geçen günlerde birçok ildeki islamcı örgütlerin imzalarıyla yayımlanan açıklamalarda festivaller hedef gösterilmişti.

Sanatçı Cem Adrian’ın Yızgat Sarıkaya’da 6 Ağustos’ta vereceği konser de konsere kısa bir süre kala iptal edildi. Yasaklara ve engellemelere Sinop’ta 3 yıldır yapılan Kuzey Fest de eklendi. 

GÜNLER KALA... 

Sinop’ta 3- 6 ağustos tarihleri arasında yapılması planlanan ve onbinlerce bilet satışının yapıldığı Kuzey Fest adlı festivale Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu’ndan izin çıkmadı. 2020- 2021 ve 2022 yıllarında aynı Vali tarafından izin verilen festivalin yasaklanması dikkat çekti.

Yasak kararı yazısında gerekçeye yer verilmediği görüldü. İlgili yazıda ‘Kuzey Fest etkinliğinin yapılması tarafımızca uygun görülmemiştir’ denildi. Kuzey Fest’i düzenleyen organizasyon şirketi ‘gerekçesiz ‘ yasak kararını yürütmeyi durdurma talebi ile yargıya taşıdı.

NE DİYECEĞİMİZİ BİLEMİYORUZ 

Festival organizatörü Serdar Can karar karşısında şaşırdıklarını söyledi. Can “Öylesine şaşkınız ki ne diyeceğimizi bilemiyoruz. Çünkü Sinop’ta 3 yıldır yapılan Kuzey Fest’te her şey aynı. 3 yıldır izin veren Vali aynı, şehir aynı, festival alanı aynı, firma olarak bizler aynı. Ortada bir gerekçe de yok. Yalnızca Sayın Vali uygun görmemiş, bu var. Önceki yıllarda toplumun bu festival nedeni ile huzurunu kaçıracak tek bir olay yok.

Kaldı ki, geçen yıl Sinop emniyet müdürlüğü festivalde sahne almış durumda. Alanda 15-20 bin genç olunca Sinop Emniyeti izin istedi ve sahneye çıkarak  İçişleri Bakanlığının ‘Kadına El Kalkamaz’ kampanyasını tanıttı, sonraki gecede de uyuşturucuya karşı mücadele konusunda 20 bin gence bilgi aktarıldı. Resmi kıyafetli polislerin sahne aldığı bir organizasyon neden yasaklanır bilmiyoruz" dedi. 

FESTİVAL YASAĞINA SİNOPLULARDAN TEPKİ BÜYÜYOR

Önceki yıllarda da Vali Erol Karaömeroğlu’nun imzası ile izin verilen ve hiçbir asayiş sorununun yaşanmadığı festivale bu yıl aynı vali tarafından yasak getirilmesi dikkat çekerken kararın kamuoyuna yansımasından sonra açıklama yapan CHP Sinop İl Başkanı İnan Savaş Yüksel beklenen valiler kararnamesini işaret ederek “Günümüzde Valiler öyle bir duruma geldiler ki, daha iyi bir yerde görev almak isteyenler festivaller üzerinden İçişleri Bakanı’na ve Cumhurbaşkanı’na göz kırpar duruma düştüler. Sayın Vali gerekçe göstermeden ve yalnızca şahsi görüşünü kağıda dökerek “ uygun görülmemiştir” demesi bize başka bir mantık bırakmıyor. Çünkü, vali aynı, şehir aynı, festival alanı aynı organizatör aynı. 3 yıl izin veren vali bu yıl gerekçesiz bir yasak yayınlıyor. Bu çok iyi okunmalıdır” dedi.

“KARARI DOĞRU BULMUYORUM”

Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan da yaptığı açıklamada “Ben böyle bir kararı doğru bulmuyorum. Burası turizm kenti. Bu festival de turistlik bir etkinlik. Turizm kentinde bir festivalin iptal edilmesi doğru değil. Ben Sinop Belediyesi Başkanı olarak bu kararı doğru bulmuyorum. Vali Bey umarım bu kararı yeniden gözden geçirir. Yıllardan beri bu festival yapılıyor. Hiç kimsenin burnu bile kanamadı. Kim istemez festival olmasını? Son derece de yerinde güvenlik önlemleri alınıyor. Bende festivalde bulundum. Emniyet müdür yardımcıları da orada görevlerinin başındaydı. Onlarla yaptığım görüşmelerde hiçbir şekilde asayiş sorunu yaşanmadığını söylediler. Güvenlikle ilgili geçmişte yaşanan bir sıkıntı veya zafiyet yok. Biz bunu artık tecrübe ettik. Kuzeyfest Artık gelenekselleşmiş bir duruma geldi. Bu geleneği sürdürmek lazım” şeklinde konuştu.

“SİNOP YASAKLARLA ANILAN BİR ŞEHİR OLMAK İSTEMİYOR”

Kuzey Fest’in Valilik kararı ile yasaklanmasına tepki göstererek basın toplantısı düzenleyen Sinop’un en büyük STKlarından Sinop Kültür ve Turizm Derneği başkanı Saim Gürbüz konuşmasında “Sinop binlerce yıl önceden beri, hoşgörünün, birlikte huzurlu yaşamanın simgesi olmuş bir kentimiz. Hatta öylesine hoşgörü kenti ki, geçtiğimiz yıl yapılan Kuzey Fest’te Sinop İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı resmi kıyafetli polis memurları sahne alarak ‘kadına el kalkamaz’ ve uyuşturucu konularında binlerce katılımcıya bilgiler aktardılar. Pandemi, doğal afetler ve ekonomik krizin üst üste ülkemizde insanların moralini bozduğu, sosyalleşmenin zorlaştığı günlerde ihtiyacımız olan yine birlikte olmak, yaşlısı genci herkesin moralini mümkün olduğunca yükseltmek ana görevimiz olmalıyken, bütün orta Karadenizden ziyaretçi çeken bir festival neden  ve hangi gerekçeyle yaptırılmaz. Ekonomik krizin kentimizde de etkisini gösterdiği bu günlerde, özellikle turizm sektörü ve küçük esnafın hazırlıklarla beklediği festivalin gerçekleştirilmemesi kararının acilen gözden geçirilmesini diliyoruz. Sinop, hayalkırıklığı ve yasaklarla anılan bir şehir olmak istemiyor” dedi. 

“ÜÇ YILDIR HANGİ SUÇ İŞLENMİŞ ÇOK MERAK EDİYORUZ”

Sinop Emek, Barış ve Demokrasi platformu da konu hakkında bir açıklama yaptı. Platform sözcüsü Hacer Aydın tarafından yapılan açıklamada Valinin yasak kararına işaret edilerek “Vali yazısında, ‘suç işlenmesini önlemek, kamu esenliğini sağlamak valinin görevidir ve bu yüzden iptal ettim’ diyor. Üç yıldır hangi suç işlenmiş doğrusu çok merak ediyoruz.  Sinop’un gençleri, orta yaşlıları hep bu festivaldeydik. Hep birlikte eğlendik. Küçük Sinopumuz’da göremeyeceğimiz sanatçıları ve grupları izleme fırsatı bulduk. Gençlerimiz bu tür ortamlarda nasıl davranılması gerektiğini deneyimlediler. Polisler resmi kıyafetleri ile festival alanındaydı ve bazı konularda bilgi vermek için sahneye bile çıktılar. Festivallerin iptal edilmesi birlikte yaşama kültürüne ve yaşam tarzına keyfi ve siyasi amaçlarla bir müdahaledir. Sistematik bir hal alan bu çağdışı kısıtlama ve yasakları kabul etmiyoruz. Bu ülkede sanatçıların sanatını özgürce yapmalarına engel olunmasını şiddetle kınıyoruz. Müziği yasaklayamazsınız. Çağ dışı bir yasağı kabul etmiyoruz.Sinop Emek Barış ve Demokrasi Platformu olarak valiye çağrımızdır, derhal bu karardan vaz geçilmelidir. Sinop halkı dört gözle bu festivali beklemektedir” dedi.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler