Son dakika... AFAD duyurdu: Deprem felaketinde can kaybı arttı!

Son dakika haberi... AFAD Başkanı Yunus Sezer, Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısının 41 bin 156'ya yükseldiğini açıkladı. Sezer, ayrıca Kahramanmaraş ve Hatay dışındaki illerde arama kurtarma çalışmalarının tamamlandığını söyledi.

Yayınlanma: 20.02.2023 - 13:25
Son dakika... AFAD duyurdu: Deprem felaketinde can kaybı arttı!
Abone Ol google-news

Türkiye Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki çifte depremlerle sarsıldı. 11 kenti vuran depremlerde on binlerce kişi evsiz kaldı.

CAN KAYBI YİNE ARTTI

Son olarak AFAD Başkanı Yunus Sezer, merkez üssü Kahramanmaraş olan iki büyük depreme ilişkin son gelişmeleri açıkladı. 

Sezer, depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısının 41 bin 156'ya yükseldiğini açıkladı. 105 bin 505 kişi ise yaralandı.

Arama kurtarma çalışmalarının Hatay’da yoğunluklu olarak sürdürüldüğünü belirten Sezer, “Arama kurtarma çalışmalarında illerimizde sona gelindi. Şu anda Hatay ağırlıklı bir çalışma devam ediyor. Orada 15 binada çalışmalar devam ediyor. Toplam vefat sayımızın ise 41 bin 156’ya yükseldiğini üzüntüyle duyurmak durumundayız. Şu ana kadar 6 bin 414 artçı sarsıntı yaşanmış durumda” ifadelerini kullandı.

“AKTİF OLARAK 250 BİN PERSONELLE ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR”

AFAD Başkanı Sezer, ekiplerin bölgede çalışmalarına devam ettiğini ifade ederek, “20 bin 870 binada enkaz çalışmaları yürütüldü. 35 bin 250 arama kurtarma personelimiz hem yurtiçinden hem de yurtdışından destek verdi. Şu anda da aktif olarak 19 bin 436 arama kurtarma personeli çalışmalarına devam ediyor. 11 bin 488 arama kurtarma personeli farklı yerlerden ülkemize geldi. 3 bin 272 yabancı arama kurtarma personeli de aktif olarak çalışmalarına devam ediyor. Tüm kamu kurumlarımızdan ve destek olan diğer kurumlardan toplam 271 bin personel çalışmasını devam ettirdi. Aktif olarak da 250 bin personelle çalışmalarımız devam ediyor” açıklamasında bulundu.

“7 BİNE YAKIN KONTEYNER HAZIRLANMIŞ DURUMDA”

Depremzedelerin barınma ihtiyaçlarına yönelik çalışmalar hakkında da konuşan Sezer, şu ifadeleri kullandı:

“Şu anda 15 bin 250 iş makinesi çalışmalarına devam ediyor. 78 uçak, 116 helikopter aktif olarak çalışmalara devam ediyor. 11 bin 500’ün üzerinde sefer yaparak, ulaşamadığımız alanlara yoğun bir şekilde çalışmaları devam ettiriyoruz. Sivil toplum kuruluşlarımıza birlikte 300 bine yakın çadırı bölgeye ulaştırdık. 7 bine yakın konteyner de hazırlanmış durumda. Bölgede 1 milyon 263 bin 934 afetzedemize barınma hizmeti sunuyoruz.

Hava, kara, deniz ve demir yoluyla tahliye çalışmalarımız devam ediyor. Tahliye merkezine müracaat edip tahliye olan vatandaşlarımızın sayısı 392 bin 287’ye ulaşmış durumda. Tahliye merkezlerine ulaşmadan gidenleri de ekleyince toplam 485 bin 682 kişi tahliye edilmiş durumda. Barındırma noktasında 40 ilimizde yoğunluk var."

“50 MİLYONUN ÜZERİNDE GIDA PAKETİ KÖYLERİMİZE ULAŞTIRILDI”

Bölgedeki yemek çalışmaları ile ilgili konuşan Sezer, “50 milyon 720 bin sıcak yemek üretilmiş ve dağıtılmış durumda. Bunun dışında da sivil toplum kuruluşlarında destekleri var. 13 milyonun üzerinde gıda paketi köylerimize ulaştırıldı” dedi.

“1 MİLYONA YAKIN BİNADA HASAR TESPİT ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR”

Depremden etkilenen şehirlerdeki 1 milyona yakın binada hasar tespit çalışmaları yapıldığını aktaran Sezer, “11 ilimizde yoğun bir hasar tespit çalışması var. Şu anda 1 milyona yakın binada hasar tespit çalışmaları devam ediyor. Şu ana kadar afetten etkilenen vatandaşlara ödediğimiz 10 bin liralık destek ödemelerinde 864 bin 941 aileye ödeme yapmış durumdayız. Kira ve taşınma yardımlarıyla ilgili başvurularımızı e-devlet üzerinden alıyoruz. Bu noktada 512 bine yakın başvuru almış durumdayız. ‘Evim Yuvan Olsun’ kampanyasında da şu ana kadar 500’ün üzerinde kendi evini vermek isteyen vatandaşımız var” şeklinde konuştu.

“2 AY İÇERİSİNDE 100 BİNİN ÜZERİNDE KONTEYNER KURMAYI HEDEFLİYORUZ”

Konteyner sayısını 2 ay içerisinde 100 bine çıkarmayı hedeflediklerini aktaran Sezer, sözlerini şöyle tamamladı:

“Sadece AFAD olarak 2 ayın içerisinde 100 binin üzerinde konteyner kurmayı hedefliyoruz. Burada da bir öncelik sıramız var. Aktif olarak oturduğu evi; yıkık, acil yıkılacak veya ağır hasarlı olarak tespit edilen, oturacak başka evi olmayanlar, şehit yakınları, hanede 6 yaştan küçük çocuğu olanlar, hamileler, hastası, ağır hastası, engelli veya 65 yaş üstü bireyi olanlar ve sosyal ve ekonomik destek çerçevesinde olanlar sıralamasına bakarak oluşturduğumuz bir öncelik sıralamamız var."


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler