Gentes işçileri: Paramız yok diyorsunuz, milyonluk arabalara biniyorsunuz

Abone Ol google-news

Maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle 9 gündür Gentes Şirketler Grubu'nun önünde eylemlerini sürdüren Gentes işçileri, bugün bir firma yetkilisinin yaptığı açıklamaya yanıt verdi.

28 Kasım 2019 Perşembe, 12:11

Gentes Şirketler Grubunun Cezayir’deki otel projesinde çalışan ve altı aydır maaşları ödenmeyen inşaat işçilerinin, şirketin genel merkezi önünde başlattıkları direniş 9. gününe girdi.

Gentes işçileri bugün de şirketin Dünya Ticaret Merkezi'nde bulunan Genel Merkezi önünde eylemlerini sürdürdü. 

GENTES'İN AÇIKLAMASINA İŞÇİLERDEN YANIT

İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası Başkanı Ali Öztutan, bir firma yetkilisinin yaptığı "İşçilerin eylemi adalete ve vicdana sığmıyor" açıklamasına yanıt verdi.

Cezayir’de Nisan ayında yaşanan olaylar sonrası ülkede iş yapan bütün yabancı kaynaklı firmaların ödemelerinin yurt dışına gönderilmesi durdurulduğunu söyleyen Gentes yetkilisi, işçilerin alacaklarının da Türkiye’ye para transferlerinin gerçekleştirilememesinden dolayı yapılamadığını öne sürmüştü.

Öztutan, firmanın genel merkezi önündeki direniş alanından seslenerek yaptığı konuşmada, “9 gündür susan firma bugün konuştu, ancak bunda da yalan konuştu” diyen Öztutan, firmanın iddia ettiğinin aksine işçilerin ücretlerinin hiçbir şekilde ödenmediğini söyledi. Öztutan, firmanın “darbe” iddiasının da yalan olduğunu, direnişçilerin arasında 1 seneden fazladır ücretinin ödenmesini bekleyen işçilerin olduğunu açıkladı.

“Sizin adaletsizliğiniz, hırsızlığınız, vicdansızlığınız ne İstanbul’a, ne ülkeye ne de dünyaya sığıyor.” diyen Öztutan, “Paramız yok diyorsunuz, milyonluk arabalara biniyorsunuz. Hakkımız olanı alacağız. İnşaat işçisi size boyun eğmeyecek!” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Gentes Şirketler Grubunun Cezayir’deki otel projesinde çalışmaya giden inşaat işçileri, altı ay önce birikmiş ücretlerinin ödeneceği sözü verilerek Cezayir’den memleketlerine dönmüştü.

Mağdur işçiler, geçen çarşamba günü Gentes Şirketler Grubu'nun Dünya Ticaret Merkezi'nde bulunan Genel Merkezi önünde direnişe geçmişti.