Tarkan'dan Gediz Deltası için önemli çağrı

Abone Ol google-news

Gediz Deltası kampanyası için hazırlanan videonun seslendirmesini yapan Tarkan, "Gediz Deltası desteğini bekliyor" diyerek destek çağrısında bulundu.

17 Temmuz 2019 Çarşamba, 13:37

İzmir'deki Gediz Deltası'nın UNESCO Dünya Mirası ilan edilmesi ve içindeki canlılarla birlikte koruma altına alınması için, Doğa Derneği tarafından kampanya başlatıldı. #Gedizmirasımızdır hashtagiyle sosyal medya üzerinden de destek toplayan kampanyaya, Tarkan'dan da destek geldi.

Doğa Derneği, internet sitesinde Gediz Deltası'yla ilgili bilgilendirme yayınladı. Bilgilendirmeye göre Gediz Deltası'nın UNESCO’nun dört Dünya Doğa Mirası kriterinin tümünü sağladığı söylendi.

Dünya genelindeki flamingoların yaklaşık yüzde 10'unun yaşadığı deltada, nesli tehlike altında olan tepeli pelikan, Akdeniz foku ve Caretta Caretta deniz kaplumbağasının da birlikte yaşadığı nadir alanlardan biri olma özelliğini taşıyor. Delta, tüm Ege Denizi’ndeki en önemli balık yavrulama ve beslenme alanlarından biri olan deltada Türkiye’deki tuz üretiminin yaklaşık üçte biri gerçekleşiyor. Gediz Deltası, ulusal ve uluslararası yasalarla korunmasına karşın yeryüzünün en çok tehlike altındaki 422 kuş alanı arasında yer alıyor.