Bu sırrı size hiç kimse anlatmaz! Karbonatın bilinmeyen yararları

Karbonatla ilgili öğreneceğiniz bilgiler sizi çok şaşırtacak. İşte karbonatın daha önce hiç duymadığınız faydaları.

Yayınlanma: 18.04.2023 - 22:20
Bu sırrı size hiç kimse anlatmaz! Karbonatın bilinmeyen yararları
Abone Ol google-news

Kolay bulunabilen, ekonomik ve birçok faydası bulunan bu maddenin en önemli özelliği ise suda kolaylıkla çözülebilmesidir. Günlük yaşamda birçok alanda karbonat kullanılmaktadır.

Cilt bakımında, temizlik alanında da kullanılır. Sodyum bakımından zengin olması nedeniyle kozmetik ve kişisel bakım alanındaki kullanım sıklığı da artmıştır. 

Karbonatın bilinmeyen aslında çok sayıda yararı bulunuyor. İşte hiç bir uzmanın sizinle paylaşmayacağı o faydalar. 

Mynet'te yer alan bir içerikte; Karbonatın hiç duyulmamış yararları paylaşıldı.

SİNEK VE BÖCEK ISIRIKLARI

Sivrisinek ve diğer böceklerin ısırıkları canınızı yakıyordur mutlaka. Artık yakmayacak. Karbonatı su ile karıştırın ve ısırılan bölgeye sürün. 10 dakika bekletin ve daha sonra soğuk su ile bölgeyi temizleyin. Isırığın acısı anında geçecek!

YORULMUŞ AYAKLAR

Alışverişe gittiniz ya da uzun süre yürüdünüz diyelim. 3-4 çay kaşığı karbonatı 2.5 litre su ile karıştırın ve ayağınızı suda bekletin. İnanın masaj koltukları kadar etkili olacak.

AYAKKABI KOKUSU

Karbonat sadece ayak masajı konusunda işe yaramıyor. Ayrıca ayakkabınızdaki kötü kokuları yok ediyor. Göz kararı karbonatı ayakkabınızın içine döküp bekletin. Ertesi gün kokunun yok olduğunu göreceksiniz.

SEBZELERİ YUMUŞATMA

Fasulye, mercimek ve bamya gibi diğer sebzelerden yemek yaparken yemeğin içine birkaç çay kaşığı karbonat ilave edin. Yumuşadıklarını göreceksiniz.

BUZDOLABI KOKUSU

Buzdolabınız kötü mü kokuyor? Küçük bir kaba karbonat doldurun ve ağzı açık şekilde buzdolabınızda bekletin. Kötü kokuların yok olduğunu hissedeceksiniz.

İÇECEKLERİN UZUN SÜRE SOĞUK KALMASI İÇİN

Yazın vazgeçilmezi olan soğuk içecekler tazeliğini çabuk kaybeder. Soğuk suyun içine biraz şeker, limon suyu ve yarım çay kaşığı karbonat ekleyin. Karbonat, limondaki asidi karbonik aside dönüştürecektir. Karbonat az miktarda tüketildiğinde zararsızdır. Günde en fazla bir çay kaşığı karbonat tüketin.

MİDE EKŞİMESİ

Karbonat, mide ekşimesini önlemede en önemli yardımcınızdır. Bir çay kaşığı karbonat ile bir bardak suyu karıştırın ve için. Göreceksiniz ki ne mide ekşimesi kalacak ne de şişkinlik.

TER KOKULARI İÇİN DOĞAL ÇÖZÜM

Hafif nemlendirilmiş pamuğun üzerine karbonat serpin. Doğal deodorant olarak kötü kokuları uzun süreli yok edecektir.

AĞIZ KOKUSU

Ağzında istenmeyen koku olanlara müjde! Ilık su ile bir çay kaşığı karbonatı karıştırın ve gargara yapın. Kötü koku anında yok olacaktır.

KEDİ KUMU VE ÇÖP KOKUSU

Evdeki minik dostlarımız da karbonattan faydalanabilirler. Kedi kumlarına ekleyeceğiniz bir miktar karbonat, kumdaki kötü kokuyu yok edecektir. Ayrıca karbonatı çöplerinize de atabilirsiniz.

LAVABO LEKESİ

Bir miktar sirkeyle beraber karıştırıldığında, karbonat lekeleri temizlemeye de yardımcı olur. Lavabonuzu tıkadıktan sonra bir miktar sirkeyi dökün, üzerine de biraz karbonat. Lavabonuzdaki lekelerin azaldığını göreceksiniz.

GÜMÜŞLERİ PARLATMA

Gümüşten yapılma kaşık ve çatal benzeri gereçlerinizi sıcak suyun içinde bekletin. Parçalar halinde alüminyum folyo ve birkaç çay kaşığı karbonat ekleyin. Soğuk suyla duruladıktan sonra iyice kurulayın.

DİŞ BEYAZLATMA

Karbonatın ne kadar etkili olduğuna hala inanmıyorsanız bir de bunu deneyin. Dişlerinizi karbonat ile fırçalayabilirsiniz. Karbonat, ağzınızdaki korozif asitleri etkisiz hale getirir. Gerçekten harika!

ÇİÇEKLERİ CANLANDIRMAK

Bunu yaptığınız için çiçekleriniz adeta dile gelip size teşekkür edecek. Su ile karbonatı karıştırın ve toprağa dökün. Sonuçlara siz bile inanamayacaksınız

SERT BİFTEK

Bifteğiniz çok mu sert? Üzerine karbonat dökün ve birkaç saat bekletin. Daha sonra doğrayıp pişirebilirsiniz. Ne kadar yumuşadığına inanamayacaksınız.

Bulaşık makinenizin sıvı deterjan bölümüne karbonat ekleyin. Tabii ki bunu bulaşık makineniz boşken uygulamanız gerekiyor. Kokular yok olacaktır.

OCAK VE FIRIN TEMİZLİĞİ

Karbonat ile hem ocağınızı hem de fırınınızı temizleyebilirsiniz. Su ile karbonatı karıştırın ve yumuşak bir sünger ile kirli bölgeyi temizleyin. Sonuçlara ancak gözünüzle görünce inanabilirsiniz.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon