Tinder'ın bilim danışmanından başarılı flört için 5 ipucu

Match Group'ta çalışan ve Neden Aşık Oluruz?, Cinsel Aşkın Anatomisi ve Neden O? gibi kitapları Türkçeye çevrilen bilim danışmanı Helen Fisher, başarılı flört için 5 ipucunu açıkladı.

Yayınlanma: 07.03.2023 - 07:00
Tinder'ın bilim danışmanından başarılı flört için 5 ipucu
Abone Ol google-news

Tinder ve OkCupid gibi ünlü çöpçatanlık uygulamalarının sahibi olan ABD'li teknoloji şirketi Match Group'un bilim danışmanlığını yapan Helen Fisher, bu programların etkili kullanılabilmesi için önerilerini söyledi.

İspanya'nın önde gelen gazetelerinden El Pais'e konuşan antropolog Fisher, 5 bin kişinin katıldığı ve her yıl güncellediği "ABD'deki Bekarlar" (Singles in the US) adlı çalışmasından verilere de başvurarak, şu ipuçlarını paylaştı:

1 - ÇOK FAZLA BULUŞMAYA ÇIKMAYIN

"Birçok kişi bana 'Ayda 30 kişiyle flörte çıktım ve bana uyan birini bulamadım' diyor" ifadelerini kullanan Fisher, insan beyninin en fazla 9 seçenek arasında tercih yapmaya elverişli olduğunu belirtti.

Uzman, Tinder kullanıcılarının tercih edeceği kişi sayısını 5 ila 9'la sınırlamalarını önerdi.

2 - UYGULAMADAN BİR SÜRE UZAKLAŞIN

Fisher, Tinder kullanıcılarının söz konusu 5 ila 9 kişiyle buluştuktan sonra uygulamayı kullanmaya bir süre ara vermelerini tavsiye etti.

Antropolog, daha fazla potansiyel flört aramak yerine tanışılan kişilerden biriyle daha derin bir ilişki kurmanın yararlı olacağını belirterek, "Psikolojik veriler, bir kişiyi tanıdıkça onu sevme ihtimalinizin arttığını gösteriyor" dedi.

3 - KILI KIRK YARMAYIN

Son dönemde çöpçatanlık uygulamalarını kullananların potansiyel flörtlerle ilgili seçimlerinde aşırı detaycı ve seçici davranarak kılı kırk yardığına dikkat çeken Fisher, bunun "olumsuzluk eğilimiyle" ilgili olduğunu savundu:

"Beynin, benim de üzerine araştırmalar yaptığım büyük bir bölgesi, ‘olumsuzluk eğilimi' dediğimiz şeyle bağlantılı çalışıyor. Biz olumsuz olanı hatırlarız. Milyonlarca yıl boyunca bu, adaptasyonun bir parçasıydı. Düşmanlarınızın kim olduğunu unutursanız ölebilirsiniz."

Fisher, Tinder kullanıcılarının eşleştiği kişilere daha fazla fırsat ve zaman tanıması gerektiğini belirterek, potansiyel flörtlere daha açık fikirli yaklaşılmasının olumlu sonuçlar doğuracağını ifade etti.

Antropolog, şu ifadeleri kullandı: 

"Çoğu kişi ilk görüşte aşkı arıyor ya da bir ten uyumunun peşinde. Bunları unutun! Çekici ve eğlenceli biriyle görüşmeye devam edin."

4 - FLÖRTLEŞMENİN ARTIK DEĞİŞTİĞİNİ KABUL EDIN

Antropolog, insan beyninin yapısının ve aşkın değişmediğini fakat flörtleşme sürecinde artık WhatsApp, Instagram hikayeleri ve Spotify'dan şarkı paylaşmak gibi unsurların etkili olduğunu söyledi.

İlk buluşmaların yüzde 40'ının internet üzerinden ayarlandığına işaret eden Fisher, çöpçatanlık uygulamalarını etkili kullanmak isteyenlerin de buna ayak uydurması gerektiğini söyledi.

Uzman, buna ek olarak kadınların işgücüne katkısına da dikkat çekti:

Gerçek yenilik, kadınların iş piyasasına girmiş olması. İki kişinin geliriyle geçinen ailelerin büyümesi flörtleşme şeklimizi değiştirdi ama aşkın kendisini değiştirmedi.

5 - KARŞINIZDAKİ, DÜŞÜNDÜĞÜNÜZDEN DAHA AZ CİNSEL İLİŞKİ ARAYIŞINDA OLABİLİR

Fisher, gençlerin yüzde 34'ünün ciddi bir ilişkiden önce seks yapmayı tercih ettiğine dikkat çekerken, kadınlara kıyasla erkeklerin uzun ilişki beklentisiyle flört etme oranının da üç kat daha fazla olduğunu belirtti.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler