Aydın Engin

Eller Oraya, Ben Kurultaya...

21 Mart 2015 Cumartesi

Bugün 21 Mart.
Bu cümleciği okuyunca aklınıza ne gelir?
Hele günlerdir süren “Diyarbakır’da Öcalan’ın mesajı görüntülü mü okunacak yoksa sadece okunacak mı” tartışmalarından sonra 21 Mart denince akla Newroz’dan başka ne gelir ki? Cumhuriyet’in yönetici takımı, başta kaptanları Can Dündar olmak üzere hayli kalabalık bir ekip yapmışlar; Newroz’u izlemek üzere Diyarbakır’a gidiyorlar.
Burnumdan kıl aldırmadığım için doğrudan “Ben de geliyorum di mi” diye sormadım; yönetimin elebaşılarından birinin gelip davet etmesini bekledim.
Derken o elebaşılardan Murat Sabuncu odamın kapısında belirdi:
- Abi birkaç gün sonra 21 Mart...
Burundan kıl aldırmamaya devam:
- Öyle miiii? Öyle yaaa!.. Bak unutmuştum...
- O yüzden diyoruz abi, seni Ankara’ya yollasak... Ne dersin?
Boş bulundum:
- Niye, Newroz Diyarbakır’da yasaklandı da Ankara’ya mı alındı?
Sırıttı. Gözlerimin içine baka baka sırıttı:
- Yok abi. Newroz Diyarbakır’da da, oranın ekibi tamam... Sen diyoruz... Aynı gün Ankara’da MHP Kurultayı toplanıyor ya... Onu izlesen...
Herhalde gözümde çakan öfke şimşeklerini fark etti ki yuttururum hesabı ile ekledi:
- Abi bir MHP kurultayını bizim gazetede senden iyi izleyecek kimse olamaz...
Duysalar bizim Ankara bürosundaki kızlı erkekli tayfa kıs kıs güler. Ben mecburen yutmuş göründüm:
- İyi, peki... Zaten Bahçeli’nin genel başkanlığa seçildiği kurultayı da 18 yıl önce Cumhuriyet için ben izlemiştim. İlginç olabilir...
Sonuç: Siz bu yazıyı okurken ben çoktan Ankara’ya varmış ve MHP kurultayının toplandığı salonda kendime bir iskemle bulmuş olacağım.
Devamını artık yarın okuyacaksınız.

***

Şaka bir yana, 7 Haziran seçimleri öncesinde MHP kurultayı gerçekten önemli.
Konunun uzmanları günlerdir ilan ediyor: AKP’den uzaklaşacak Kürt oyları HDP’ye giderken milliyetçi Türk oyları da MHP’ye akıyor... Endazeyi şaşırıp “MHP yüzde 20’inin üstüne çıkabilir” diyenler bile var. Yani Tayyip Erdoğan’ın başkanlık düşlerini çöpe atacak, atabilecek siyasal güçlerden biri HDP ise, öteki de MHP olacak gibi...
Bakalım kurultay salonu tahmini mi doğrulayacak mı?
Galiba sakin, sorunsuz bir MHP kurultayına tanık olacağız. 18 yıl önce 6 Temmuz’da Devlet Bahçeli’nin karşısında, ülkücü çevrelerde ciddi yandaşları ve ağırlıkları olan birkaç başkan adayı daha vardı. Nitekim kurultay havada uçuşan iskemleler, işgal edilen kürsü, kablosu kesilen mikrofon filan derken yarıda kalmış; iki hafta boyunca parti içinde ciddi ve acımasız bir temizlik yapıldıktan sonra 23 Temmuz 1987’de Devlet Bahçeli, taraftarların “Devletin başına Devlet geçecek” sloganları eşliğinde genel başkanlık koltuğuna oturmuştu.
Sahiden de Bahçeli bir ara -devletin başına değilse bile- Ecevit’in DSP’si ile koalisyon kurup devletin dizginlerinin bir bölümünü bir süreliğine eline aldı.
Ama ardından barajın altında yani Meclis’in dışında kaldı.
Bu git gellerle tam 18 yıldır Türk milliyetçiliğinin siyasal temsilcisinin başında o var.
Bu kurultaydan da genel başkan olarak çıkacağı neredeyse kesin.
Muhsin Yazıcıoğlu’nun kuşkulu ölümünden sonra zaten onun sayesinde varolan BBP bir siyasal güç olarak pek anlam ifade etmiyor. Yani Türk milliyetçi hareketinin ırkçı tınılarla da beslenen siyasal temsilciliği tümüyle MHP’de ete kemiğe bürünüyor. O yüzden bu kurultay olsa olsa “Bahçeli gençlerimizi salonlara hapsetti. Sokak elimizden gitti” diye yakınıp 70’li yılların özlemini çeken “şahin” kanadın bir çıkışı olursa ilginç olacak.
Bir de kurultaydaki protokol koltuklarına bakarak belki 7 Haziran seçimlerinde MHP listesinde seçilebilecek yerlerde yer alacak eski ve yeni Türk milliyetçilerini saptayabileceğiz...
Ama bunlar sadece tahmin.
Hele şu kurultay bir başlasın, göreceğiz...  


Yazarın Son Yazıları

25 ay 13 gün sonra 16 Ağustos 2018
Hani bir Demirtaş var(dı) 9 Ağustos 2018
CHP’nin intiharı (mı?) 8 Ağustos 2018
Bin yamalı bohça: CHP 26 Temmuz 2018