Cüneyt Arcayürek

Akıntıya Kürek!..

22 Kasım 2011 Salı
\n

Bir siyaset adamı ya da parti, rakibinin hazırladığı kapanı önceden sezinleme yeteneğinden yoksun ise vay haline!

\n

Hele o siyaset adamı ya da parti yönetimi çanak tutacak davranışlarla

\n\n\n

kapanı kışkırtıyor, üzerine yıkılmaya çalışılan suçlamaları yeterince savunamıyorsa, o lider veya partinin kamuoyundaki notu giderek düşecektir.

\n

Geçenlerde yayımlanan, medyamızın ilgi göstermediği bir anket, halkın hangi parti genel başkanının liderliğini beğendiğini açıkladı. Ankete göre, A partisi lideri yüzde 54’lerde, rakibi B partisi genel başkanı ise yüzde 19’larda!

\n

Ne çare iktidara seçenek olmasını içtenlikle dileyerek yıllarca savuna geldiğimiz bir partide iç kavgalar, partinin temel ve vazgeçemeyeceği ilkelere aykırı savaşım sürdükçe…

\n

…adını vermek istemediğimiz bir genel başkan yardımcısı ve o partinin İstanbul’un büyük bir ilçe belediye başkanının gazetede...

\n

…parti genel merkezinde iktidar mücadelesi sona ermedikçe partinin aydınlığa çıkamayacağını saptayan açıklamaları göz ardı edildikçe...

\n

…partiye bağlanan umutların ilk seçimde, örneğin önümüzdeki yerel seçimlerde karşıt oylara dönüşmesi kaçınılmaz olacak.

\n

***

\n

Ülkemiz demokrasisi öteki ülkelerde rastlanmayan bir örnek sergiliyor.

\n

İktidardaki parti; siyasal, toplumsal, ekonomik açıdan halk indinde güç (oy) yitireceğine…

\n

…iç kargaşa, toplumsal sorunlara gerektiği ölçüde ve toplumun benimseyeceği biçimde zamanında karşı çıkamayan parti güçleneceği yerde iktidar seçeneği olma şansını giderek yitiriyor.

\n

Ne Alevi olmakla Alevi oyları, ne de Kürt olmakla Kürt oyları parti genel başkanının peşi sıra sandığa gidiyor.

\n

***

\n

Muhalefet, kamuoyunda yerleşik konuma gelen bir sorunun çözümüne yanlıymış gibi görünen, ama aslında içsel kararları sorunun çözümlenmemesi yönünde olan iktidarın sergilediği ikiyüzlülükten bile yararlanamıyor.

\n

Tutuklu milletvekillerinin hâlâ içeride yatmaları demokrasimizin kanayan yarası.

\n

Öyle iken iktidar sahiplerinin gerçek duruşlarını örten açıklamaları Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç yapıyor. Milletvekillerinin tutukluluğunu içine sindiremediğini söylüyor. Bir an önce tahliye edilip Meclis’te aralarına karışmasını savunuyor. Ama ah! Ne çare yargı bu zorunlu gereği yerine getirmiyor diye içeriği adeta gözyaşlarıyla ıslanan açıklamalar yapıyor.

\n

Şu tutarsızlığa bakınız. Sıfatı Başbakan Yardımcısı, partide borusu öten konumda ama, Bay Arınç; tutan varmış gibi eline kalem kâğıt alarak tutuklu milletvekillerinin tahliyesini sağlayacak bir yasa önerisi hazırlayamıyor.

\n

Beri yanda Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in Bütçe Komisyonu’nda önerdiği gibi, pekâlâ anayasanın ilgili maddesinde bir küçük ek veya değişiklik yapılarak milletvekillerinin tahliyesi sağlanabilir. Lakin Arınç’ın kılı kıpırdamıyor.

\n

Gazetecinin sorusunu Meclis Başkanı Cemil Çiçek’in, Çözüm zor diye yanıtlamasındaki nedeni sorgulayarak kamuoyuna açıklayamayan; komisyonda Adalet Bakanı’na, bize salık vereceğinize anayasa değişikliğini neden hükümet önermiyor diye soramayan CHP’nin...

\n

...Silivri duvarları önünde veya kitap fuarlarındaki gösterilerle sorunu çözeceğini sanan davranışları...

\n

...akıntıya karşı kürek çekmek değildir de nedir lütfen söyler misiniz?

\n\n

Yazarın Son Yazıları

Viraj ustası 10 Mayıs 2015
Ya sen nesin? 9 Mayıs 2015
Anlamaz 8 Mayıs 2015
Haydi başka kapıya 7 Mayıs 2015
Vehim 6 Mayıs 2015
Al Birini Vur Ötekine 3 Mayıs 2015
İsteyenin Bir Yüzü 2 Mayıs 2015
Korkunun Ecele… 1 Mayıs 2015
Cemaatin Ortağına Dair 30 Nisan 2015
Başımızdaki İkili 29 Nisan 2015
Büyük Yalancı 28 Nisan 2015
Yalnızlık 26 Nisan 2015
Yeni Ermeni Yalanı 25 Nisan 2015
Mustafa Kemal 24 Nisan 2015