Ebru Kılıçoğlu

Langırt!

11 Nisan 2021 Pazar

Yoğun pres ve rakibi hataya zorlama... Puan kaybına hiçbir tahammülü olmayan Galatasaray’ın, Karagümrük karşısındaki planı bu. Galatasaray pres yapıyor yapmasına. Ancak Karagümrük pek etkilenmiyor! Galatasaray’ın 4-1-4-1 teknik dizilişinde Emre ve Oğulcan’ın tüm çabalarına rağmen fazla etkili olmamaları Muhammed ile Babel’i yalnız bırakıyor. 9. dakikada, elle oynama gerekçesiyle iptal edilen gol dışında Galatasaray’ın tehlike ya da atak konusunda bir varlık gösterdiği söylenemez. Aynı teknik dizilişle sahada olan Karagümrük’te ise özellikle Ndao ve Lens’in hızlı çıkışları dikkat çekiyor. Hatta biri direkten dönen net pozisyonlara da giriyorlar ama onların da pozisyon olarak yansıyan büyük bir çabası olduğu söylenemez. Sonunda maç, kötü bir langırt oyununa dönüşüyor. Yerlerinde durmak dışında çok da çaba göstermeyen ‘dizili adamlara’ çarpan toplar sağa sola savruluyor.

Galatasaray’ın planları, yediği tekmeyle sakatlanan Yedlin’in oyundan çıkışıyla iyice aksıyor. Galatasaray o kadar belirgin aksıyor ki, mantıklı olan en azından devre arasında oyuna müdahale etmek ama kenar yönetim tahammül etmeye karar veriyor! Nitekim bunun sonucu 60. dakikada gelen Karagümrük golü oluyor: Salibur’un vuruşunu Muslera engellese de dönen topu Ndao tamamlıyor. Galatasaray’ın maç boyunca verdiği reaksiyon golden sonra geliyor: mücadelenin en çalışkanı Fernandes, rakipten adeta sökerek aldığı topla Babel’e asist yapıyor. O da golü atıyor. 

62. dakikada gelen bu golden sonra her iki taraf için de aksiyonsuzluk devam ediyor. Oyuncu değişiklikleri de durumu değiştirmiyor. 79’da Donk’un tartışmalı bir pozisyonla atılması Galatasaray’ın umutsuzca aradığı puanları kaybettiği dakika oluyor. Kalan 11 ve oyuna eklenen 8 dakika sonucu değiştirmiyor. Galatasaray kendi sahasına 2 önemli puanı daha gömüyor.


Yazarın Son Yazıları Tüm Yazıları

Kader ve kimya 9 Mayıs 2021
Canı isteyince 3 Mayıs 2021
Zoraki 3 puan 29 Nisan 2021
Az öz 25 Nisan 2021
Sıkıntı 22 Nisan 2021