Daha Fazla Şiddet,Daha Fazla Polis…

01 Ağustos 2011 Pazartesi
\n

\n

AKP-Fethullah koalisyonunun, kendilerine tehdit olarak gördükleri TSKyi etkisiz hale getirme yolunda bir hayli mesafe aldıkları malum. Son istifalar yeni bir kilometretaşı ise bir diğeri, Kürt sorununda AKP iktidarının savaşçı dilini sivriltmesi. ABDdeki Fethullah Gülenin Türkiyedeki sözcüsü Hüseyin Gülerce, Zamanda savaşı açıkça şöyle ilan etti: Terörle mücadelede artık yeni, yepyeni bir dönem var. Yeni Türkiye, terörün belini bu defa kıracak. Bu defa yetki, sorumluluk, öncelik sivil hükümette olacak. Gulyabaniler, çeteler, karanlık odaklar kontrolünü kaybedecek. Terörle ilk defa, Büyük Türkiyeye yaraşır bir mücadele verilecek. Devletin gücünü zaafa uğratanlar devre dışı kalınca, sivil iradenin kontrolündeki polisin, jandarmanın, özel askeri birliklerin ahenkli çalışmalarıyla neler yapılacağını dost düşman herkes görecek... (20 Temmuz 2011)

\n

Gülercenin devletin gücünü zaafa uğrattıkları için devre dışı bırakılanlar dedikleri, öncelikle Balyoz, Ergenekon ile bertaraf oldular. Şu an 250 tutuklu TSK mensubu emekli ve muvazzaf subay var.

\n

Askerler için merkezi bütçeden ayrılan paylar da, son 5 yılda hızla azaltıldı. Aynı bütçede, TSKye alternatif olarak güçlendirilen polisin harcamalarının nasıl tırmandığını da görmek mümkün. Çok değil, 2006da merkezi bütçeden yüzde 6.4 pay alan askeri hizmetlerin 2011in ortasındaki payı yüzde 4.8e indirilerek dörtte bir oranında azaltılmış durumda. Aynı dönemde polis için güvenlik hizmetlerine merkezi bütçeden ayrılan payın yüzde 4.4ten yüzde 5.1e çıkarıldığını görüyoruz. Bu da yüzde 16lık artış demek.

\n

Kaynak: Muhasebat Genel Müdürlüğü veri tabanı

\n

2006’nın başında polis harcamaları, asker harcamalarının üçte ikisi dolayındaydı. Fark hızla kapatıldı. Bu yılın ilk yarısında polis harcamaları, asker harcamalarını yakaladığı gibi 5 puan geçmiş durumda. Özel Harekât birliklerinin Güneydoğuya salınması kararının ardından artacak personel ve ekipman harcamaları ile bu payın, yılın ikinci yarısında katlanacağını şimdiden söyleyebiliriz.

\n

Askere ayrılan bütçenin, merkezi bütçe dışındaki diğer önemli kaynağı Savunma Fonundan da ne tür tırpanlar gördüğünü, 27 Temmuz tarihli Cumhuriyette Barkın Şıkın haberinden okuduk.

\n

Askeri vesayeti etkisiz kılma adı altında TSKyi güçsüzleştirmeye, ABDnin bir itirazı yok. Polis devletinin tahkimini göremeyen at gözlüklü ABliler de ilerleme raporlarına bu girişimleri, demokrasiyi güçlendirmek olarak selamlayıp duruyorlar.

\n

Emniyet ve jandarmadaki personel sayısı 250 bine yakın. Bu, her 100 kamu görevlisinden 10unun emniyetçi olması demek. Hem de emniyet hizmetleri özelleştirilirken... Fabrikalarda, bankalarda, havaalanlarında, AVMlerde ve daha birçok yerde istihdam edilen özel güvenlik örgütü elemanı personel sayısı ise Sosyal Güvenlik Kurumu kayıtlarına göre 175 bini aştı. Yani Emniyetin kontrolünde, her 100 polise karşılık bir de yaklaşık 75 özel güvenlik elemanı var

\n

***

\n

İçerideki at gözlüklü sivil toplumcular da, askeri vesayetin etkisizleştirildiği sırada, AKPnin sivil vesayetinin, polisin güçlendirilmesi ile nasıl arttırıldığını bir türlü göremiyorlar. Geçmişte ve yakın dönemde gerçekleştirilen katliamlar, işkenceler ve kötü muamele unutularak, AKPnin polisten bir ordu yaratmasını takdirle karşılıyorlar. Bu yeni polis muhiplerine bir örnek Oral Çalışlar, Kürt sorununda barışın dilini bir kenara atarak polisin öne, askerin geriye çekilmesine olumlu bir paradigma değişikliğidiye bakıyor. 26 Temmuz tarihli Radikalde diyor ki Çalışlar, Yeni proje, asker sayısının azaltılmasını, Genelkurmayın yetkilerinin kısılmasını ve askerin sivil yönetimin emrine girmesi gibi konularda eskiden hayal bile edilemeyen bir tablo sağlayabilir. Bir güvenlik devletiolmaktan çıkabildiğimiz ve özgürlükleri derinleştirebildiğimiz oranda, daha güvenli bir ülkede yaşama şansımız olacak.”

\n

Sivil olsun, çamurdan olsun saplantısına kendini kaptırınca, haki şiddetin karşısında mavi şiddeti alkışlamak sığlığı içine böyle düşüyor insan Polis devleti ile polis muhipliği ile güvenli bir ülke olmak

\n

Pabucumun alık demokratları sizi

\n\n

Yazarın Son Yazıları

27 Şubat 2013