Türkiye İran Olur mu?

29 Mayıs 2011 Pazar
\n

Laik cumhuriyeti sahiplenen herkesin korkulu rüyası olan bu soru, yıllardır Türkiyede tartışılagelir.

\n

Laikliği savunanları laikçilikgettosuna itekleyerek aklı sıra küçümseyen kesimler; bu konu ne zaman gündeme gelse; vehim”, “paranoya”… gibi hakaret sınırına varan itirazlarla devreye girip, birbirinden sığ argümanlarla bu soruyu püskürtmeye çalışırlar.

\n

Onlara göre Türkiyede -misal!- İrandaki gibi bir mollalar sınıfı yoktur ve hiç olmamıştır

\n

Din adamları zaten hiçbir zaman güç kazanmamıştır

\n

Türkiyede şeriat isteyenlerin oranı hep küçük bir azınlık kalmıştır Ve dahi İran devrimi Şaha karşı yapıldığına bizde de Şah dönemi koşullarını andıran koşullar olmadığına göre; bu İranlaşma beisi yersizdir tipi analizlerle tartışmayı başlarından savuşturmaya bakarlar...

\n

İranlaşma simgesi ‘türban’

\n

Ayetullah Mekarim Şirazinin dünCumhuriyetin birinci sayfasında yayımlanan demeci, Türkiyenin İranlaşmasavlarına bu ezberlerle dudak büken mugalatacıların hoşuna gitmeyecek.

\n

Ne diyor Ayetullah Şirazi?

\n

Türk devlet adamları, kadınlarının türban kullanmasında ısrar ederken ve Türk kadınlarını İslami giyinme tarzına geri dönmeye çağırırken, İranda bunun tersi yapılıyor! Türkiye İrana benzemeye çalışırken, bizde tersi oluyor!

\n

Bak sen!

\n

Türban modern ve çağdaş bir özgürlük-demokrasi mücadelesinin simgesi değil miydi?

\n

Türkiyede konu ortaya hep böyle birözgürlük ve demokrasimücadelesi olarak konmuyor muydu?

\n

Bu mücadeleye kuşkuyla bakan insanlara fosil, dinozor gözüyle bakılmıyor muydu?

\n

Demokrasi ve özgürlüklerkonusunu zerre kadar gündemlerine almayan ve bu kavramları tümüyle Batı icadısayan, Batı taklitçiliğiolarak dışlayan İrandan meselenin çok farklı boyutlarda algılandığı ortaya çıkıyor.

\n

Türkiyede özgürlük ve demokrasi mücadelesi(!) zırhıyla meşruiyet kazandırılan çağrı ve uygulamalar, meğer İrandanOh oh nihayet Türkiye İranın şeriat rejimine adım adım yaklaşıyor. İrana benziyor/benzemeye çalışıyor!heyecanıyla izlenmekteymiş.

\n

İranın en büyük Ayetullahlarından birinden, yıllardır savunduğumuz tezlere böyle ilk kez harbi bir doğrulama/teyit geliyor.

\n

Hem de Türkiye için kader seçimidenebilecek bir seçim kampanyasının son ayağında...

\n

İran devriminin yapıldığı ilk günden bu yana, Türkiyeye sürekli devrim ihracı peşinde koşan mollalar ilk kez bu açıklıkta bir demeç veriyorlar.

\n

Bundan böyle vermek istedikleri mesajları belli ki takkıyye perdesi ardına gizlemek gereksinimi duymuyorlar.

\n

Ankarada çünkü artık Tahranı” “stratejik ortakkontenjanından kayıtsız şartsız baş tacı eden bir iktidar var

\n

Mollaların gönlünde yatan aslan!

\n

Ama gelin görün ki Tahranın iktidar yapısı şu sırada fena halde bölünmüş bir görünüm sergiliyor

\n

Ayetullah Şirazinin demecinin çarpıcı olan diğer boyutu da tam buİran rejimi içindekison dönemde ayyuka çıkan çatlakları ilgilendiren bölüm

\n

Son zamanlarda, bazıları Türkiye benzeri bir giyim tarzının İranda olmasını dillendiriyordiye konuşan Şirazi, ardından şu sözleri eklemekten geri kalmıyor: Bu adamlar normal birileri olsa sorun yok ancak ülkenin önemli konumlarında bulunan yetkililer bunu dillendiriyorsa bu çok tehlikelidir.

\n

İranda bir süredir bilindiği gibi Cumhurbaşkanı Ahmedinejadla dini lider Hamaney arasında kıyasıya bir bilek güreşi yaşanıyor.

\n

Din adamları, Ahmedinejad karşısında dini lider Hamaneyle birlikte gitgide şimdi safları sıkılaştırıyorlar

\n

Son kullanım tarihi biten Cumhurbaşkanlarını bir bir yemekle ün salan dini lider Hamaney, mollalarıyla birlikte bundan böyle Ahmedinejad ve Ahmedinejadın etrafında popülist taleplere daha duyarlı olmaya aday görünen şürekayı hedef alıyor

\n

2009 seçimlerinde büyük isyan dalgasıyla karşılaşan Ahmedinejad, 2013 seçimlerinde yerine bırakmak isteyeceğiemanetçisiylereform taleplerine taviz vermek isteyebilir...

\n

Ayetullahlar bu yöndeki olası gelişmelerin şimdiden önünü kesmeyi amaçlıyorlar

\n

Ayetullah Şirazi, görünen o ki; İranda önemli yetkililer tarafından dile getirilen bu Türkiye öykünmesini”; göz gözü görmeyen bir iktidar kavgasında malzeme yapmak istiyor.

\n

Ankara ve Tahrandaki rejimler böyle birbirlerine yakınlaşıp, daha açık hale gelirken

\n

İranda -tehdit olarak görülen!- bir Türkiyeleşmearzusu gündeme geliyor

\n

Türkiyenin ise, giderek artan İranlaşmaeğilimi; İran devriminin en muhafazakâr mollaları tarafından Tahranın yoldan çıkan resmi yetkililerine izlenmesi gereken ideal örnekolarak gösteriliyor.

\n

Türkiye İran olur mu sorusuna bundan iyi cevap olur mu?

\n

Çoktan mollaların gönlünde yatan aslanolmuşuz da haberimiz yok.

\n\n

Yazarın Son Yazıları

Koronayla dans 18 Haziran 2020
Roma açık şehir 28 Mayıs 2020
Umut, korku ve öfke 21 Mayıs 2020
Nefretin zaferi 17 Mayıs 2020
Yeni virüs sarışın 14 Mayıs 2020
Şalom aleykem 10 Mayıs 2020
Yarın korkusu 3 Mayıs 2020