Paşalar İçin Adalet Yok mu?

24 Haziran 2012 Pazar
\n

Paşaları küçümsüyor diye yazarımızı sorgulara çağırdılar. Oysa öyle bir şey yoktu. Paşaları savunan bir yazıydı. İnsan şaşırıyor, nice paşa tutuklanmış, iki yıldır hücrelerinde çile dolduruyorken paşa koruması yapmaya kalkışmak gülünç bir şey...

\n

Paşa diyoruz ya generallere.. Yasayla Paşa lafı kaldırılıyordu, olmadı. Alışmışız general diyemiyoruz, paşam, paşa diye konuşmaktan hoşlanıyoruz. En sevdiklerimize paşa diyoruz. Paşalığı insanlığın ileri bir rütbesi sayıyoruz...

\n

Şu anda kaç paşa var tutuklu? Orlar, Korlar, Amiraller, havacılar... Hatta görevdekiler bile tutuklanmış! Bir ülkenin, kendi ordusunun nerdeyse üçte birini yok etmeye kalkışması akıl alır iş midir?

\n

Zaman zaman düşünürüm, ben bir paşa olsaydım! Yani ordunun bir generali, herhangi bir savcının çağırısı karşısında ne yapardım? Gider miydim, kaçar mıydım, başkaldırır mıydım! Bakın İstanbul Barosu Başkanını savcılığa çağırdılar, gitmedi. Yasalara uygun değil diyor, direniyor.

\n

Bir ülkede gerçek adalet olmalı! İktidara gelmiş, er geç bir gün gidecek olanlarınki değil! Çünkü orada da adalet yok, iktidarın bakanının adaleti var. Seni hesap vermeye çağıran gerçek adaletin uygulayıcıları değil, işbaşındakilerin atadıkları kişi!..

\n

Böyle olmasa Silivriler, Hasdallar, daha daha nerelerin hapishaneleri tıklım tıklım dolar mıydı? Hepsi okumuş yazmış aydın insanlar! Vatandaşlarını seven, sevdikleri için doğruları yazan, konuşan yurtseverler.

\n

Görevdeki Adalet Bakanı, daha doğrusu ülkenin tek adamı olarak bilinen Başbakanı, istese bütün bu yanlış uygulamalara son verir. Demek istemiyor; paşalar maşalar, aydınlar maydınlar yıllarca orda burda hücrelerde sürünsün istiyor!

\n\n

Yazarın Son Yazıları

Yağmurda Bir Gün 20 Mart 2014
Seçimlere Doğru 18 Mart 2014
Öykü Gibi 16 Mart 2014
‘Gizli Kalanlar’ 13 Mart 2014
‘Susacak mısın?’ 11 Mart 2014
Gerçekten Yana... 9 Mart 2014
Sözler ve Gerçekler 6 Mart 2014
Dön Dolap Dön! 4 Mart 2014
Pazar Günleri... 2 Mart 2014
Yaşamanın İçinden... 27 Şubat 2014
Güz, Şiirlerle 23 Şubat 2014
Bir Başlarsam 20 Şubat 2014
Özgürlüğü Beklerken 18 Şubat 2014