‘Doruklar Ülkesi’nin geleneği

22 Eylül 2011 Perşembe
\n

Uluslararası Milas Festivali, tarihteki ‘Karia festivalleri’nin coşkusunu yaşattı

\n

\n\n\n\n\n

Anadolunun antik coğrafyasında Büyük Menderes ile Dalaman nehirlerinin arası Kariaydı kuzeyi Lydia, güneyi Lykia, batısı Ege Denizi, doğusu ise Frigyaydı.

\n

Muğlanın Akdenizle buluşan Ortaca, Dalyan ve Fethiye ilçeleri Lykialıdır Güney Egedeki Köyceğiz, Marmaris, Datça, Ula, Milas, Kavaklıdere, Yatağan ve Bodrum ilçeleri de Karialı...

\n

Karia, yüce dağlarından ve sarp tepelerinden ötürü olsa gerek, eski dilde doruklar ülkesi anlamına geliyor. Mylasa ise bölgenin ticaret, kültür ve yönetsel başkentiydi. Zaten böyle olmasa, binyıllardan bugüne adıdeğişmeden gelmezdi.

\n

Nitekim önce asırlık Mehmet Ali Ağa Konağının Turhan Selçuk Karikatürlü Evine dönüşmesi; derken Hacıapti Mahallesini bezeyen Turhan Selçuk Parkı”; şimdi de Uluslararası Turhan Selçuk Karikatür Yarışmasıyla kutsanan Milaslı Turhan Selçuk da sanatının doruğu değil miydi? Tıpkı kardeşi İlhan Selçukun da aydınlanma neferliğinin doruğundaki Cumhuriyet aydınımız olması gibi?..

\n

Baltalı Kapı Korteji

\n

Doruklar Ülkesinin başkentinde 14-18 Eylülde ilk kez uluslararası düzenlenen Milas Festivali için Belediye Başkanı Muhammet Tokat dedi ki; binlerce yıl önceki Karia festivalleri geleneğinin ve coşkusunun izinden gidiyoruz”.

\n

Doyumsuz kaynak sularıyla ün yapan Labrandanın anısına 1800 yıl önce düzenlenen Zeus Labrandos Festivali, Milasın kuzey girişindeki Baltalı Kapıdan başlarmış... “MS 2011in festival kortejinin de kilit taşındaki çift ağızlı balta figüründen ötürü bu adı taşıyan kemerli kapıdan geçmesi, başkanı haklı çıkartmıyor mu?

\n

Hele Milasın Dünü ve Bugünü panelinin, restorasyonu tamamlanmak üzere olan tarihi Çöllüoğlu Hanı avlusunda güvercinlerin kanat sesleri eşliğinde yapılması, kentin geçmişini barışçıl umutlarıyla da buluşturuyordu

\n

Dünya yarıştı

\n

Önce, arkadaşımız Kamil Masaracının dileğinin belediyenin onayıyla Turhan Selçuk Karikatürlü Evine dönüşen Hacı Ali Konağında, yurttan ve dünyadan 1503 eserin gönderildiği karikatür yarışmasının seçilmiş 40 eserini gezdik. Birinci olan İranlı çizer Darıush Ramezani ile diğer ödül alanları kutladık.

\n

Aynıevde Belediye Heykel Atölyesi sanatçılarının eserlerini de alkışladıktan sonra Çöllüoğlu Hanına geçtik. Panelde, Prof. Dr. Adnan Diler, Yrd. Doç. Dr. Abuzzer Kızıl ve Prof. Dr. Kadir Pektaş, Kariadan Osmanlıya uygarlık serüvenini anlattılar.

\n

Halikarnaslı (Bodrumlu) tarihçi Heredot, ünlü, insan Kariada yaşar sözünü bölgenin sadece eşsiz doğası için mi söylemişti; yoksa kültürünü de önemseyerek mi bu ayrıcalığı vurgulamıştı?

\n

Cevabı hocaların açıklamalarında ortaya çıkmıştı. “Karialılar aynı zamanda sanatçıydı diyen Paktaş, “bir Doriodon mezarında bulunan müzik aletleri çarpıcıdır diyor ve ekliyordu: Aynı mezarda ailenin tümünün müzisyen olduğuna dair de bulgular var.

\n

Bunları dinlerken, paneli izleyen Karialısanatçı, Muğla Milletvekili Tolga Çandarın yüzündeki gururlu bakışları tercüme etmek de bana düştü; eğer Karialı o müzisyenler olmasaydı, Tolga Çandar da olmazdı...”

\n

Karia’ya yakışanlar

\n

Uluslararası Milas Festivalinin ayrıntıları bu yazıya sığmaz... Ancak, Alman Grup Duo Taksim ile Ekvatorlu Kızılderili grup İnka Solun meydanlardaki özgün müzik gösterilerine; Volkan Konaktan Baba Zulaya; İzmir Devlet Senfoni Orkestrasından, Mecaz, Gelişim ve Karya gruplarına kadar bizimkilerin katkıları; bölge sanatçılarının resim, fotoğraf, minyatür, tezhip sergileri; halı-kilim-elişi-dokumacılık şöleni; canlı heykeller, sokak çalgıcıları, davul zurna resitali; zeybekler ve Turkuaz Dans Topluluğunun gösterileri; kitap fuarından zeytinciliğimiz ve halıcılığımızpanellerine ve elbette ki Makbule Kaya ile Tolga Çandarımıza kadar, adlarını sayamadığım diğer sanatçıları ve Dilek Kutlu ile Max Bendonun sundukları Kariaya yakışır program unutulmayacak..

\n

Peki, Milas böylesi zengin geçmişine yakışır kimlikli bir geleceği nasıl inşa edecek; bunu da gelecek yazılarımıza bırakalım...

\n

\n\n


Yazarın Son Yazıları

Gürhan Tümer... 3 Ekim 2013
Bugün Barış Günü 1 Eylül 2013
En Gencimiz Oktay Akbal 28 Ağustos 2013
Kıyılarda Teftiş! 25 Ağustos 2013
Ahmet Eyüce 21 Ağustos 2013
Eskişehir'deki 'Ergenekon' 14 Ağustos 2013